18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Trzeba uważać

Ekspert straszy kosmitami. Próby kontaktu będą niebezpieczne

16.06.2021  14:48
Spotkanie z kosmitami może zakończyć się tragicznie
Spotkanie z kosmitami może zakończyć się tragicznie Fot: DanieleGay/Shutterstock

Naukowcy czynią coraz większe starania, by odnaleźć w kosmosie ślady życia lub skontaktować się z obcą cywilizacją. Część ekspertów ostrzega, że lepiej abyśmy nie ujawniali swojej obecności, gdyż może to doprowadzić do tragedii.

Ostatnio coraz częściej mówi się o kontaktach z obcymi cywilizacjami. Intensywne badania w sprawie UFO prowadzi obecnie NASA. Agencja stara się wyjaśnić m.in. nagrania amerykańskiej armii, na których zarejestrowano tajemnicze obiekty latające.

Temat UFO rozbudza wyobraźnię wszystkich miłośników teorii spiskowych, lecz jak ostrzegają eksperci, lepiej, aby nigdy nie doszło do takiego spotkania.

Powinniśmy się cieszyć, że nie ma jeszcze żadnych dowodów na kontakt obcymi cywilizacjami. Próba komunikacji z istotami pozaziemskimi może być dla nas niebezpieczna - stwierdził Mark Buchanan, były redaktor "Nature".

Zdaniem Buchanana poszukiwanie obcych cywilizacji osiągnęło tak wielki poziom zaawansowania, że powinno być regulowane przez prawo krajowe i międzynarodowe.

Nawiązanie kontaktu z obcymi będzie błędem?

Mark Buchman twierdzi, że cywilizacje mieszkające poza Układem Słonecznym prawdopodobnie są znacznie bardziej rozwinięte. Jeśli w takim przypadku trafimy na bardzo zaawansowaną, ale wrogo nastawioną cywilizację, będziemy mieć spore kłopoty. Dziennikarz przytoczył również słowa Stephena Hawkinga na temat kontaktów z obcymi.

Pewnego dnia możemy odebrać sygnał z takiej planety, ale powinniśmy być ostrożni w odpowiadaniu. Spotkanie z zaawansowaną cywilizacją mogłoby być jak spotkanie rdzennych Amerykanów z Kolumbem - mówił Hawking w 2017 roku.

Ambitne plany podboju kosmosu wiążą się ze sporym ryzykiem. Powinniśmy ukrywać naszą obecność?

Czytaj także
Przeczytaj więcej