18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

jest gorsza od COVID

Epidemia Clostridiozy w Polsce! Najpierw boli brzuch, potem umierasz

18.06.2021  17:17
Epidemia Clostridiozy w Polsce
Epidemia Clostridiozy w Polsce Fot: Dusan Petkovic/Shutterstock

Lekarze biją na alarm. Coraz więcej ozdrowieńców po COVID-19 zgłasza się do szpitali z uciążliwymi objawami. U pacjentów wykrywana jest bakteria Clostridiodes, która może prowadzić do śmierci.

Najczęściej do powikłań i zakażenia Clostridiodes dochodzi u osób, które ciężko przechodziły zakażenie koronawirusem SARS-COV-2 i wymagały wentylacji mechanicznej. Niestety zdarzają się też przypadki zachorowań u pacjentów, którzy nie byli leczeni na oddziałach OIOM. Skąd niebezpieczne powikłania?

Epidemia Clostridiozy w Polsce

Jak tłumaczy – w rozmowie z ABC Zdrowie – profesor Piotr Eder z Kliniki Gastroenterologii, Dietetyki i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, aby doszło do zakażenia, potrzeba szczególnych czynników – antybiotykoterapii i mocno osłabionego organizmu, w tym uszkodzonych jelit. Bakterię możemy mieć już w sobie, jednak ciężki przebieg COVID-19 aktywuje ją. Możemy się też zarazić przez bezpośredni kontakt z inną osobą.

Inne czynniki ryzyka zachorowania na tę chorobę są w zasadzie takie same, jak w przypadku ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19. To jest też wiek, współistnienie poważnych chorób, które osłabiają układ odpornościowy, jak na przykład niewyrównana cukrzyca. Mówi się również o tym, że powszechnie stosowane leki hamujące wydzielanie kwasu solnego, mogą pogarszać zarówno przebieg COVID-19, jak i też są czynnikiem ryzyka choroby spowodowanej tą bakterią

– mówi profesor.

Clostridioides difficile atakuje - objawy

Lekarze szacują, że zakażenie Clostridioides difficile wywołuje drugie tyle zgonów w Polsce, co COVID-19. Co gorsza, leczy się je dużo trudniej. Na co więc zwrócić uwagę, by nie okazało się, że jest już za późno?

W pierwszej kolejności pojawia się wodnista, długo utrzymującej się biegunka – może ona trwać nawet kilka miesięcy! W cięższym przebiegu zakażenia pojawiają się wzdęcia, bóle brzucha i gorączka. Dochodzi do skrajnego odwodnienia organizmu, a nawet śmierci.

Clostridioides difficile to jest niezwykle niebezpieczna bakteria, która może rzeczywiście powodować zapalenia jelit o bardzo groźnym przebiegu. To jest bardzo niebezpieczna biegunka, która u dzieci, u osób starszych z wielochorobowością może doprowadzić do odwodnienia, zaburzeń elektrolitowych i wszelkich tego konsekwencji

– mówi dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.

Czytaj także
Przeczytaj więcej