18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

szaleńczy żywioł

Wulkan ożył, ludzie uciekają w panice. Przerażające nagrania żywiołu

13.01.2020  14:08
Wulkan ożył, ludzie uciekają w panice. Przerażające nagrania żywiołu
Wulkan ożył, ludzie uciekają w panice. Przerażające nagrania żywiołu Fot: ROUELLE UMALI/Xinhua News/East News

8 tysięcy osób ewakuowanych jest z wyspy Luzon, władze zamknęły lotnisko w Manili. Wszystko przez niespodziewane ożycie niebezpiecznego wulkanu.

W nocy z niedzieli na poniedziałek ożył wulkan Taal na wyspie Luzon. Choć to najmniejsza tego typu góra na Filipinach (a nawet na świecie), okazuje się śmiertelnie niebezpieczna.

Mały, ale niebezpieczny

Instytut Wulkanologii i Sejsmologii nakazał natychmiastową ewakuację 8 tysięcy osób. Zamknięte zostało międzynarodowe lotnisko w Manilii, zawieszono prace szkół i instytucji publicznych. Władze wyznaczyły strefę zagrożenia w promieniu 14 km od wulkanu. Co gorsza, jeśli dojdzie do wybuchu, konieczna będzie ewakuacja nawet kilkudziesięciu tysięcy osób!

Wulkan ożył w niedzielę, wyrzucając z siebie kamienie, popiół i kłęby pary na wysokość 15 kilometrów. W nocy z niedzieli na poniedziałek odnotowano aż 75 wstrząsów sejsmicznych, a z krateru zaczęła wypływać lawa.

Taal to najmniejszy aktywny wulkan na świecie. Mierzy zaledwie 311 m n.p.m. W czasie jednej z ostatnich erupcji, w 1977 roku, zabił aż 5 tysięcy osób! Niestety, katastrofa może się powtórzyć - mimo zakazu władz, jego podnóża zamieszkują tysiące ludzi. Część z nich mimo nakazu, odmówiła opuszczenia swoich domostw.

Wulkan Taal ożył
Czytaj także
Przeczytaj więcej