18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Żniwo pandemii

Francuska mutacja koronawirusa szaleje. Jest trudno wykrywalna

18.03.2021  17:47
Francuska mutacja koronawirusa
Francuska mutacja koronawirusa Fot: Tiwiplusk/Shutterstock

Francuska mutacja koronawirusa również dotrze do naszego kraju, by utrudnić nam życie? W czasie znacznego rozwoju pandemii Covid-19 wszystko wydaje się możliwe. Trzecia fala daje nam nieźle w kość.

Francuska mutacja koronawirusa może wkrótce zebrać żniwo równe jej brytyjskiej poprzedniczce? Jeszcze niedawno minister zdrowia Adam Niedzielski przyznawał, że za dramatyczny rozwój trzeciej fali pandemii w Polsce odpowiedzialny jest przede wszystkim brytyjski wariant wirusa, którym znacznie łatwiej się zarazić niż poprzednim Sars-CoV-2. 

Tymczasem jeszcze brytyjska mutacja nie dała się ujarzmić, a już pojawiają się doniesienia o mutacji francuskiej. Nowy wariant został zidentyfikowany w Bretanii, w historycznej krainie w północno-zachodniej Francji. Jasne jest już, że ten rodzaj zakażenia koronawirusem jest znacznie trudniej wykrywalny, bowiem nieczułe są na niego znane nam już testy PCR.

Francuska mutacja koronawirusa zaatakuje Polskę?

Do identyfikacji francuskiej mutacji koronawirusa doszło konkretnie w szpitalu w miejscowości Lannion we Francji. Zakażenie wariantem koronawirusa z francuskiej Bretanii daje typowe objawy. Nie ma również doniesień na temat tego, czy ów wariant łatwiej się przenosi.

Sytuacja we Francji pogarsza się podobnie, jak w Polsce. Tamtejsza służba zdrowia również zmaga się z okrutną trzecią falą koronawirusa, która wciąż uprzykrza życie mieszkańcom kraju. Najwyraźniej tam również rozpoczęcie szczepień niewiele zmieniło na plus.

Niedawno szef rządu we Francji stwierdził, że okres wakacyjny widzi w barwach pesymistycznych. Według niego pandemia COVID-19 do tego czasu nie ustąpi, przez co „wakacje nie będą normalne”. My powinniśmy nastawić się na to samo.

Czytaj także
Przeczytaj więcej