18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Będzie gorąco!

GIGANTYCZNA ASTEROIDA pędzi w stronę Ziemi. Naukowcy ostrzegają

30.03.2022  13:33
Wielka asteroida leci w stronę Ziemi
Wielka asteroida leci w stronę Ziemi Fot: Vadim Sadovski/Shutterstock

Asteroida 2007 FF1 już w kwietniu niebezpiecznie zbliży się do naszej planety. Naukowcy klasyfikują ten ponad 200-metrowy obiekt jako potencjalnie niebezpieczny. Grozi nam katastrofa?

W stronę ziemi leci asteroida o średnicy około 260 metrów, co można porównać z najwyższym wieżowcem w Warszawie. Obiekt ten porusza się z zawrotną prędkością 47 950 km/h, przez co zalicza się go do grupy "potencjalnie niebezpiecznych".

Wykryta 15 lat temu asteroida 2007 FF1 wymaga nieustannej obserwacji, ponieważ jej zderzenie z naszym globem wywołałoby katastrofę. 1 kwietnia bieżącego roku obiekt znacząco zbliży się do Ziemi.

Asteroida zagraża Ziemi?

Kilka dni temu dystans, jaki nas dzielił od śmiercionośnego obiektu, wynosił 11,6 mln kilometrów. W najbliższy weekend zmniejszy się do 7,4 mln km, co w przestrzeni kosmicznej wcale nie jest dużą odległością. Według wyliczeń naukowców kosmiczna skała raczej nie zderzy się z naszą planetą, choć pewne ryzyko zawsze istnieje...

Obiekty zaliczające się do grupy "potencjalnie niebezpiecznych" nie zagrażają Ziemi do czasu, aż coś nie zmieni trajektorii ich lotu. Jeśli 2007 FF1 zderzy się z innym obiektem, może zmienić tor swojego lotu, kierując się np. w stronę naszej planety.

2007 F1 zalicza się do asteroid krążących wokół Ziemi. Kolejny lot w pobliżu naszej planety prognozowany jest dopiero na 2037 rok.