18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Zabójczy tasiemiec

GIS ostrzega: bąblowica przenosi się z psów na ludzi

Wojciech Kozicki
20.07.2020  19:13
Bąblowica atakuje - psy i koty mogą przenosić na ludzi tasiemce!
Bąblowica atakuje - psy i koty mogą przenosić na ludzi tasiemce! Fot: Pixabay/notaselfie

Uważajcie na swoje psy i koty - mogą przenosić groźne dla człowieka choroby! Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) ostrzega, że w Polsce coraz większym zagrożeniem jest bąblowica. Ta choroba, gdy jest nieleczona i zbyt późno zdiagnozowana, może doprowadzić do śmierci.

GIS ostrzega, w wakacje może zagrażać wam bardzo niebezpieczna choroba: bąblowica, która przenosi się ze zwierząt na ludzi. Jak wyjaśnia Główny Inspektorat Sanitarny, bąblowica jest zoonozą powodowaną przez larwy tasiemca Echinococcus granulosus lub Echinococcus multilocularis. Jaja tasiemca uwalniają się wraz z kałem zakażonych zwierząt. W sprzyjających warunkach jaja mogą zachowywać inwazyjność nawet do 1 roku.

Także pies, może być rezerwuarem tasiemców bąblowco­wych – ostrzega GIS

Człowiek może zakazić się bąblowicą przez:

  • bliski kontakt z tymi zwierzętami,
  • przeniesienie jaj do ust za pomocą brudnych rąk,
  • spożycie skażonej jajami żywności lub wody.
  • nie przestrzeganie zasad higieny,
  • spożywanie niedogotowanej, niemytej żywności (np. warzyw, owoców leśnych).

Objawy bąblowicy

Objawy bąblowicy są związane z lokalizacją tasiemca w organizmie. Może on zalęgnąć się np. w wątrobie, płucach, śledzionie, nerkach, kościach lub w ośrodkowym układzie nerwowym. Pasożyt może w nich przetrwać nawet kilka lat, powodując nacisk na tkanki i wywołując zmiany przypominające nowotwór, mogące doprowadzić do śmierci. Konieczne jest chirurgiczne usunięcie torbieli bąblowcowej z otaczającą tkanką.

Bąblowica u ludzi

Medonet uspokaja, że bąblowica rzadko występuje u ludzi, a rocznie w Polsce stwierdza się kilkadziesiąt przypadków zachorowań. Człowiek jest przypadkowym i nietypowym żywicielem tasiemców. Zarazić się może np. głaskając zarażone zwierzę lub w trakcie zabawy czy pielęgnowania go. 

Tasiemiec może przez wiele lat bezobjawowo bytować w organizmie naszego domowego pupila. U młodego psa lub kota może powodować biegunki, wymioty, zahamowanie wchłaniania pokarmów z jelita i w efekcie wychudzenie. Zwierze może odczuwać uporczywy świąd związany z wydalaniem lub aktywnym wypełzaniem członów tasiemca z odbytu – podaje medonet.pl

 

Bąblowica - jak uniknąć choroby i tasiemców?
Bąblowica - jak uniknąć choroby i tasiemców? Fot: GIS