18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Lepiej nawet nie dotykać

GRZYB ŚMIERCI W POLSKICH LASACH. Uważajcie na niego

06.10.2021  17:15
Grzyb śmierci w polskich lasach
Grzyb śmierci w polskich lasach Fot: PIOTR KAMIONKA/REPORTER

Grzyby na jesieni to nie tylko sposób na pyszne danie, ale również na relaks w lesie. Jeżeli jednak nie znamy się na grzybach — lepiej na sobie nie eksperymentować. Bardzo łatwo można na siebie sprowadzić śmierć.

Muchomor sromotnikowy jest w stanie zabić całą rodzinę, jakiś tylko ktoś wpadnie na tragiczny w skutkach pomysł spożycia go. Wybierając się na grzybobranie, pamiętajcie, by nie jeść grzybów, co do których nie macie stuprocentowej pewności, że są okazami jadalnymi.

Z powodu spożycia muchomora sromotnikowego wciąż giną ludzie. Grzyb ów jest tak trujący, że po zjedzeniu jego miąższu zwykle następuje zgon, któremu nawet lekarze nie są w stanie zapobiec. 

Muchomor sromotnikowy bywa nazywany "podstępnym zabójcą" bowiem objawy zatrucia tym grzybem są niespecyficzne. Kiedy osoby zatrute zorientują się, co spowodowało ich dolegliwości, bywa za późno na ratunek.

Muchomor sromotnikowy to podstępny zabójca

Muchomor ten swoim wyglądem przypomina pyszne i jadalne grzyby, czyli gołąbka zielonkawego, czubajkę kani i gąskę zielonkę. Nie ma nic wspólnego ze znanym wszystkim muchomorem o czerwonym kapeluszu w białe kropeczki. 

Sromotnik zawiera w sobie kilkanaście różnych toksyn, stanowiących zagrożenie dla człowieka. Jak podają naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, muchomor sromotnikowy odpowiada za 90-95 proc. wszystkich śmiertelnych zatruć grzybami w Polsce. Te dane przerażają.

Objawy zatrucia nie pojawiają się natychmiast po spożyciu grzyba. Pierwsze dolegliwości obserwuje się nawet po dobie, a są to: nudności, ból brzucha, torsje i ostra biegunka. Niestety, po 48 godzinach objawy te często ustępują i zatruta osoba jest przekonana, że miała tzn. "trzydniówkę". Przez 1-2 dni człowiek czuje się dobrze, a potem objawy wracają z większą mocą.

Muchomor sromotnikowy zabija poprzez silne uszkodzenie nerek i wątroby. Do zgonu dochodzi zwykle w ciągu 3 dni. Jeżeli podejrzewasz, że zjadłeś trującego grzyba, należy jak najszybciej wywołać wymioty i zgłosić się do lekarza. Jeśli czujecie się źle, to skupcie się na tym, czy przypadkiem nie jedliście ostatnio grzybów nieznanego pochodzenia i również powiedzcie o tym służbom medycznym. Życie nie jest warte chwilowej radości z grzybowej uczty.

Czytaj także