18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Skuteczna metoda

Ginekolog leczył swoim nasieniem. Jest tatą co najmniej 41 dzieci

08.07.2022  11:37
Ginekolog leczył własną spermą
Ginekolog leczył własną spermą Fot: LittleDogKorat/Shutterstock

Holenderski ginekolog Jos Beek potajemnie wykorzystywał własne nasienie do leczenia niepłodności u kobiet. Terapia okazała się skuteczna, gdyż został ojcem 41 dzieci, lecz niektóre z nich zostały obciążone wadami genetycznymi.

Sprawa zmarłego już ginekologa wyszła na jaw w 2021 roku. Do szpitala świętej Elżbiety w Leiderdorp (Holandia) zgłosiło się 21 osób, które twierdziły, że są dziećmi specjalisty. Wcześniej ich matki miały uczęszczać do Beeka na terapię leczenia niepłodności.

Mężczyzna zapewniał pacjentki, że nasienie, które wykorzystuje do zapładniania, należy do anonimowych dawców. Okazało się jednak, że lekarz do zapłodnienia potajemnie używał własnej spermy. Szczegóły tej sprawy wyjaśnia niezależna komisja, na czele której stanęła prof. Didi Braat z Centrum Medycznego im. Radbouda w Nijmegen.

Ginekolog ojcem 41 dzieci

Zespół wyjaśniający sprawę ustalił, że Jos Beek jest ojcem ponad 40 dzieci. Jak się okazało, specjalista był nosicielem choroby genetycznej, która sprawiła, że niektóre dzieci zmarły kilka miesięcy po narodzinach.

Była matka, która urodziła dwoje dzieci po leczeniu u doktora Beeka. Zmarły w pierwszym roku życia. Po śmierci drugiego dziecka w 1990 roku szpital przeprowadził dochodzenie. Ujawniono wówczas, że cierpiało na chorobę genetyczną - przekazała profesor Braat.

Komisja apeluje do pacjentek, które uczęszczały do ginekologa Beeka, by zgłaszały się na badania.

Czytaj także