18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Zagrożenie w każdym domu

Gorączka Q w Polsce. Grozi nam nowa epidemia?

Wojciech Kozicki
19.05.2022  19:19
Gorączka Q w Polsce i zakażenia u ludzi - przenoszą ją nie tylko kleszcze!
Gorączka Q w Polsce i zakażenia u ludzi - przenoszą ją nie tylko kleszcze! Fot: artitcom/easyfotostock/Eastnews

Kleszcze w Polsce to nie tylko borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu. Służby ostrzegają, że Polakom grozi coraz częściej GORĄCZKA Q, przenoszona przez te spragnione krwi pasożyty. Jak bardzo jest niebezpieczna dla ludzi i jakie daje objawy?

W Polsce coraz większe zagrożenie stanowią nie tylko zwykłe kleszcze, ale także kleszcze latające i zabójcze ptasie kleszcze. Przenoszą one liczne patogeny, a jednym z największych zagrożeń jakie niosą jest gorączka Q, czyli choroba zakaźna zwierząt domowych (np. psy i koty) i dzikich. Główny Inspektorat Weterynarii ostrzega, że ok. 30 gatunków kleszczy jest rezerwuarem niebezpiecznej bakterii i wektorem choroby, a raz zakażony kleszcz staje się nosicielem C. burnetii przez całe życie. Mogą one jednak przenieść te bakteria na ludzi nawet bez ugryzienia!

Gorączka Q  - zakażenie i objawy u ludzi

Gorączka Q jest wywoływana przez bakteria Coxiella burnetii. To prawdziwy Terminator wśród bakterii, który wykazuje się niebywałą odpornością na czynniki chemiczne i fizyczne. Cechuje ją bardzo duża przeżywalność w środowisku.

 

Gorączka Q u ludzi daje takie objawy jak m.in. zaburzenia układu oddechowego, wysoka gorączka, silne bóle głowy oraz mięśni, wymioty, biegunka, a także objawy podobne do grypy. Choroba może mieć formę przewlekłą, przeradzając się w zapalenie szpiku kostnego, przewlekłe zapalenie wątroby lub zapalenia wsierdzia.

Największa w Polsce (i jedna z największych w Europie) epidemia  gorączki Q u bydła mlecznego i ludzi (ponad 1000 chorych) wystąpiła w ówczesnym województwie zamojskim w 1983 roku – przypomina Poradnik Zdrowie.

Gorączka Q jest potencjalnie śmiertelna dla człowieka, ponieważ może doprowadzić do zapalenia mięśnia sercowego, zapalenia mózgu czy zapalenia wątroby. Poradnik Zdrowie uspokaja jednak, że zaburzenia ze strony serca występują u 2 proc. pacjentów zakażonych C. burnetii.

U zwierząt Coxiella burnetii lokalizuje się najczęściej w płucach, gruczole mlekowym, jądrach, węzłach chłonnych oraz w macicy i łożysku. Infekcja czasami może trwać przez całe życie zwierzęcia w formie utajonej. Do nasilenia objawów choroby dochodzi podczas ciąży lub w wyniku działania czynników immunosupresyjnych. Początkowo występuje podwyższenie temperatury ciała, które utrzymuje się przez kilka dni, stan zapalny gałek ocznych, objawiający się wyciekiem surowiczo-śluzowym z worka spojówkowego i nosa, przedwczesne porody i poronienia. W przypadku nasilenia choroby, może wystąpić zapalenie płuc, wymienia oraz stawów – opisuje Główny Inspektorat Weterynaryjny.

Zobacz także

Jak opisuje portal Medycyna Tropikalna, u ludzi przebieg bezobjawowy gorączki Q występuje w 50% przypadków. Ludzie najczęściej zarażają się rzez wdychanie pyłu skażonego kałem, moczem lub mlekiem chorych zwierząt. Obecnie ogromne zagrożenie stanowi przenoszenie choroby przez ukąszenia kleszczy. Okazuje się jednak, że wcale nie muszą nas ugryźć, by doszło do zakażenia gorączką Q. Kał kleszczy i kał domowych przeżuwaczy po wyschnięciu może być raz z bakteriami wdychany jako pył i aerozole przez ludzi oraz zwierzęta.

 Do zakażenia gorączką Q może dojść również podczas spożycia niepasteryzowanego mleka i serów. W przypadku zakażenia od kóz odnotowuje się objawy neurologiczne. Może dojść do zapalenia mózgu lub zapalenia opon mózgowych.

 

Leczenie gorączki Q to przede wszystkim antybiotykoterapia (doksycyklina, tetracykliny, ciprofloksacyna wykazują największą skuteczność terapeutyczną). Przewlekła forma choroby oznacza kilkuletnie przyjmowanie doksycykliny z chinolonami.

Patogen gorączki Q jest brany pod uwagę jako czynnik broni biologicznej, będąc jednym z najbardziej zaraźliwych drobnoustrojów – 1 bakteria może wywołać chorobę u 50% osób z kontaktu) – ostrzega Medycyna Tropikalna.

Czytaj także