18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Poważne zagrożenie

Groźna bakteria w Bałtyku! Sanepid zamyka kąpieliska

24.06.2022  14:01
Wypoczynek nad morzem może być niebezpieczny
Wypoczynek nad morzem może być niebezpieczny Fot: MARIUSZ GRZELAK/REPORTER

Kąpielisko w Gdańsku zostało zamknięte do odwołania ze względu na wykrytą w wodzie, niebezpieczną bakterię. Na wieżyczce ratowniczej wywieszono czerwoną flagę. Ratownicy odradzają plażowiczom wchodzenia do wody.

Rosnąca temperatura i coraz cieplejsze dni sprawiają, że plaże nad morzem powoli się zapełniają. Niestety, wypoczynek nad wodą czasem może okazać się niebezpieczny.

W piątek sanepid poinformował o zamknięciu plaży na Stogach ze względu na obecność w wodzie bakterii Eschericha coli. Zakażenie tą bakterią może objawiać się m.in. bólami głowy, brzucha, wymiotami oraz biegunką.

Zgodnie z zapowiedziami w piątek otworzyliśmy kąpielisko w Gdańsku Brzeźnie, a kąpielisko na gdańskich Stogach nadal musi pozostać zamknięte - przekazał Łukasz Iwański, kierownik kąpielisk w Gdańsku.

Do czasu wykluczenia występowania bakterii kąpielisko pozostanie zamknięte. W Gdańsku łącznie znajduje się dziewięć, strzeżonych plaż.

Niebezpiecznie nad morzem

Duże zagrożenie nad morzem stanowią też sinice, czyli organizmy samożywne zaliczane do królestwa bakterii. Osoby, które miały z nimi kontakt mogą zmagać się z rumieniem, świądem, gorączką, nudnościami czy wymiotami.

Związki wytwarzane przez sinice mogą nawet uszkodzić narządy wewnętrzne. Hepatoksyny negatywnie oddziałują na wątrobę i nerki.

logo Tu się dzieje