18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Będzie inwazja?

Groźne pająki atakują w Polsce. "Dziecko zostało pogryzione"

05.10.2021  17:00
Jadowite pająki w Polsce
Jadowite pająki w Polsce Fot: mamorshedalambd/Shutterstock

Zmiany klimatyczne oraz ciepłe zimy sprawiają, że w Polsce przybywa zwierząt, które wcześniej były u nasz rzadkością. Mieszkańcy zachodniej części kraju skarżą się na coraz większą liczebność kolczaka zbrojnego, jednego z najbardziej jadowitych pająków w Polsce.

Kolczaki zbrojne zadomowiły się na Dolnym Śląsku, o czym poinformowała radna Chrząstawy. Jak informuje, w ostatnim czasie rośnie liczba hospitalizacji po ugryzieniu tego pająka.

Proszę obserwujcie swoje domy, a w szczególności pokoje dzieci. Nam przydarzyła się taka sytuacja. Dziecko zostało pogryzione. Jesteśmy w szpitalu - poinformowała radna w mediach społecznościowych.

W Internecie opublikowano również zdjęcie, na którym widać zaczerwienioną rękę dziecka z wyraźnymi śladami ugryzienia. Pająki te coraz lepiej czują się także w bardziej wysuniętych na wschód częściach kraju.

Jadowite pająki atakują w Polsce

Kolczak zbrojny zaliczany jest do jednego z najbardziej jadowitych pająków na terenie naszego kraju. Jego ugryzienie wywołuje silne objawy zatrucia. Najczęściej zalicza się do nich: osłabienie, deszcze, stan zapalny, wymioty, bóle głowy i nudności. Nieprzyjemne efekty mogą utrzymywać się do dwóch tygodni.

W przypadku ukąszenia zranione miejsce należy przemyć wodą. Jeśli wystąpią ostrzejsze objawy, warto poinformować o tym lekarza.

Kolczaki mogą mieć do 15 mm długości. Ich ciało może mieć barwę od żółtawego po czerwony. Zwierzę najbardziej lubi tereny z wysoką, trawą oraz krzewami, lecz może wejść również do domu. Zwykle najbardziej agresywne są samice broniące młodych.