18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Alarm! Mogą zabić!

Groźny wirus na truskawkach. Wiele osób w szpitalu!

Wojciech Kozicki
10.06.2022  13:52
Truskawki zakażone ZWZ typu A. Ekologiczne owoce w USA niebezpieczne dla zdrowia?
Truskawki zakażone ZWZ typu A. Ekologiczne owoce w USA niebezpieczne dla zdrowia? Fot: Bartlomiej Wojtowicz/REPORTER/East News

Ekologiczne truskawki niebezpieczne dla zdrowia? Służby biją na alarm, ponieważ wykryto kilkadziesiąt przypadków zakażeń WZW typu A, które powiązano właśnie z truskawkami. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) potwierdza, że te sympatyczne owoce były źródłem zakażenia.

Organy nadzorujące bezpieczeństwo żywności w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie prowadzą śledztwo w sprawie epidemii wirusowego zapalenia wątroby typu A. Okazuje się, że jak na razie służby potwierdziły już niemal 30 przypadków zakażenia. 12 osób dotkniętych chorobą wymagało hospitalizacji. Nie odnotowano żadnych zgonów.

Truskawki nośnikiem wirusa. Niebezpieczne dla zdrowia

Urzędnicy ds. zdrowia publicznego jak na razie ustalili, że źródłem zakażenia były truskawki z ekologicznych upraw. Prowadzone jest dalsze śledztwo, by ustalić jak wirus dostał się do owoców. Istnieje podejrzenie, że truskawki zostały zakażone przez chorą osobę, która nie przestrzegała zasad higieny i nie myła rąk. To dlatego  wirusowe zapalenia wątroby typu A nazywa się „chorobą brudnych rąk”.

Źródłem każdego zapalenia wątroby typu A jest człowiek. Istnieją różne możliwości przedostania się wirusa do truskawek. Jednym z nich może być to, że woda używana do nawadniania truskawek mogła zostać zanieczyszczona skażonymi ściekami —wyjaśnił Francisco Diez, dyrektor Centrum Bezpieczeństwa Żywności z Uniwersytetu Georgia. (Radio ZET)

Jak donosi Poradnik Zdrowie, potencjalnie skażone truskawki były sprzedawane pod markami FreshKampo i HEB. Zostały zakupione od 5 marca do 25 kwietnia 2022 r. w Stanach Zjednoczonych. W USA można je było kupić w sklepach Aldi, HEB, Kroger, Safeway, Trader Joe's i Walmart. W Kanadzie były dostępne w sklepach spółdzielczych w Albercie i Saskatchewan.

Zakażenia WZW typu A to inaczej żółtaczka pokarmowa. Jest to choroba miąższu wątroby wywoływana przez wirusa HAV z rodziny Picornaviridae. Zaczyna się od objawów grypopodobnych, by nagle zamienić się w żółtaczkę o ciężkim przebiegu. Dzieci zazwyczaj przechodzą chorobę nieco lżej. Szczególnie niebezpieczna jest dla osób starszych.

Objawy zapalenia wątroby typu A:

  • zmęczenie,
  • nudności,
  • wymioty,
  • ból brzucha,
  • ciemny mocz,
  • blady stolec i żółtaczkę
  • lub zażółcenie oczu i skóry