18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Zaczyna się nowa pandemia?

Supergrzyb Candida auris atakuje - jest odporny na leki

Wojciech Kozicki
26.07.2021  13:44
Candida auris to grzyb odporny na leki. Czy czeka nas nowa epidemia?
Candida auris to grzyb odporny na leki. Czy czeka nas nowa epidemia? Fot: CAVALLINI JAMES / BSIP/BSIP/East News

Koronawirus to nie jedyne epidemiczne zagrożenie. Amerykańskie Centrum Kontroli i Przeciwdziałania Chorobom ostrzega, że wykrywane są kolejne ogniska infekcji Candida auris. Jest to „supergrzyb”, który jest odporny na wszystkie trzy dostępne klasy leków przeciwgrzybiczych. Johanna Rhodes, epidemiolog z Imperial College w Londynie, określiła go jako „patogen prawie doskonały”.

Koronawirus SARS-CoV-2 to dopiero początek epidemicznej lawiny kłopotów. Nie dość, że coraz intensywniej rozprzestrzenia się małpia ospa, ozdrowieńców po covidzie atakuje „czarny grzyb”, to jeszcze na świecie panoszy się Candida auris, określany jako „super grzyb”. Ogniska infekcji wykryto w tym roku w dwóch stanach: Kolumbii i Teksasie. Nie ma na niego lekarstwa, żadne znane leki przeciwgrzybiczne nie pomagają w walce z tym cholerstwem, wskaźnik śmiertelności jest wysoki, a do tego C. auris może wywoływać ogniska epidemiczne, szczególnie w szpitalach. Jednocześnie ten mikrob jest trudny do zidentyfikowania za pomocą standardowych metod laboratoryjnych.

Grzyb Candida auris jest odporny na leki. Grozi nam nowa pandemia?

Amerykańskie Centrum Kontroli i Przeciwdziałania Chorobom (CDC) bije na alarm i potwierdza, że w 2021 roku Candida auris odpowiada za zgony w szpitalach w stanach Kolumbia i Teksas. „Supergrzyb” znany jest od ponad dekady, ale teraz znacznie się rozprzestrzenił. "The New York Times" pisze, że C. auris mogło również "pomóc" częste stosowanie leków sterydowych na COVID-19.

Pojawiają się nowe dowody na to, że Candida auris opiera się wszystkim lekom przeciwgrzybiczym. Do tej pory media informowały o dziesiątkach zakażonych pacjentów w szpitalach, m.in. w Wielkiej Brytanii, czy w Hiszpanii w 2018 roku. Odporny na leki drożdżak powoduje zwykle gorączkę i dreszcze, prowadzi chorych do śmierci – wyjaśnia Radio ZET.

Eksperci z CDC apelują, by rozważyć wczesne testowanie na skuteczność leków przeciwgrzybiczych u pacjentów z C. auris. Zwracają uwagę, że brakuje też danych na temat terapii i leczenia, więc można prowadzić eksperymentalne leczenie przeciwgrzybicze.

Jak przypomina Medonet.pl, Candida auris to nowy gatunek drożdżaka z rodzaju Candida. Zwykle te drożdżakopodobne grzyby stanowią część flory fizjologicznej człowieka, występują na błonach śluzowych i skórze. W określonych warunkach może stać się jednak źródłem grzybicy o skomplikowanym przebiegu. Co gorsza, C. Auris utrzymuje się bardzo długo na powierzchniach i nie pozbywają się go preparaty dezynfekujące.

Najbardziej narażone na rozwój kandydozy są osoby długo hospitalizowane, przyjmujące długotrwale antybiotyki, osoby cierpiące na przewlekłe choroby lub mające obniżoną odporność – ostrzega Medonet.pl.