18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Ale jazda!

Ostatnia szansa by zobaczyć Gwiazdę Betlejemską!

25.12.2020  13:10
Gwiazda Betlejemska
Gwiazda Betlejemska Fot: Tomasz Kawka/East News

Gwiazda Betlejemska jest dla wszystkich chrześcijan wyjątkowym symbolem. W tym roku, po raz pierwszy od niemalże 800 lat - pojawiła się ona na nieboskłonie. Na kolejne takie wydarzenie będziemy musieli poczekać następne 60 lat.

Gwiazda Betlejemska kojarzy nam się z lekcjami religii i znanym, chrześcijańskim symbolem. Jednakże poza taką swoją rolą - jest to także jak najnormalniejsze zjawisko astrologiczne. Problem w tym, że jest ono niezwykle rzadkie.

W trudnym dla nas roku 2020 to doprawdy wyjątkowe i zaskakujące wydarzenie. Następne takie zjawisko oczy ludzkie będą mogły ujrzeć w roku 2080, a jeszcze kolejne... w 2400! Biorąc to pod uwagę, naprawdę warto się nad tym pochylić chwilę dłużej.

Gwiazda Betlejemska na niebie!

Gwiazda Betlejemska pojawiła się na niebie w noc zimowego przesilenia, czyli 21 grudnia. Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia mieliśmy szansę zaobserwować ów cud natury. Gwiazda Betlejemska to zjawisko powstające na skutek wielkiej koniunkcji Jowisza i Saturna. Jest to konkretnie ustawienie ciał niebieskich w jednej linii z obserwatorem.

Nazwa Gwiazda Betlejemska wiążę się właśnie z tym, że zjawisko to występuje zawsze w okresie Bożego Narodzenia. Poza tym jest naturalnym nawiązaniem do znanych większości z nas wydarzeń biblijnych.

Jak można zaobserwować Gwiazdę Betlejemską na niebie? Widoczna była od 21 grudnia do... dzisiaj! 25 grudnia to ostatnia szansa, żeby ją zobaczyć. Zjawisko astronomiczne można zobaczyć gołym okiem przy korzystnych warunkach pogodowych - które, miejmy nadzieję, dzisiaj zaistnieją.

Jednakże, według najbardziej prawdopodobnej prognozy pogody tego dnia można spodziewać się lekkiego zachmurzenia w związku z tym niezbędna może być luneta, lornetka bądź teleskop. Planeta życzy powodzenia w międzyplanetarnych obserwacjach!

Czytaj także
Przeczytaj więcej