18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

powtórki nie dożyjemy

Spektakularne widowisko na niebie! Rozbłyśnie GWIAZDA BETLEJEMSKA

Emilia Waszczuk
21.12.2020  13:09
Spektakularne widowisko na niebie. Pojawi się Gwiazda Betlejemska
Spektakularne widowisko na niebie. Pojawi się Gwiazda Betlejemska Fot: vovan/shutterstock

Coś takiego zdarza się raz na kilkaset lat - ostatnio widoczne było ludzkim okiem około 800 lat temu. Dokładnie 21 grudnia 2020 roku na niebie pokaże się Gwiazda Betlejemska.

21 grudnia, zaraz po zachodzie słońca, na niebie pojawi się bardzo jasny punkt. Dostrzegalny będzie nawet gołym okiem, jednak naprawdę spektakularne widoki będą mieć posiadacze teleskopów. To oni bowiem ujrzą detale, czyli charakterystyczne dla Saturna pierścienie i satelity oraz znaki rozpoznawcze Jowisza - galileuszowe księżyce i pasy w atmosferze.

Oto bowiem Jowisz i Saturn spotkają się dziś na nieboskłonie - zbliżą się do siebie w rekordowo niewielkim odstępie, co z Ziemi wyglądać będzie, jakby się stykały.

Tegoroczna wielka koniunkcja Saturna i Jowisza będzie wyjątkowa, bo obie planety zbliżą się do siebie na nieboskłonie na odległość zaledwie sześciu minut kątowych, czyli 1/5 średnicy tarczy Księżyca. To bardzo mało, będą naprawdę blisko siebie

- mówi w rozmowie z Wirtualną Polską Przemysław Rudź, specjalista w Departamencie Edukacji Polskiej Agencji Kosmicznej.

Gwiazda Beltejemska na niebie. Więcej jej nie zobaczymy

Tegoroczna koniunkcja Jowisza i Saturna, zwana gwiazdą Betlejemską, jest wyjątkowa nie tylko przez swój zachwycający wygląd i rekordowe zbliżenie planet. Zdarza się ona regularnie, ale wyjątkowo rzadko - co kilkaset lat. Ostatnio doszło do niej w 1623 roku, jednak planety zbliżyły się do siebie zbyt blisko Słońca, więc z Ziemi było to niemal niewidoczne.

Gołym okiem Gwiazda Betlejemska była ostatnio dostrzegalna w 1226 roku. Wcześniej do koniunkcji Jowisza i Saturna doszło prawdopodobnie w roku uważanym za pierwszy w naszej erze.

Pamiętacie opowieść o trzech królach, którzy szli za jaśniejącą gwiazdą na niebie? Miała im ona wskazać drogę do prawdziwego "króla świata", zbawcy, nowo narodzonego Jezusa. Dziś badacze twierdzą, że uwagę mędrców ze wschodu, zmierzających do stajenki powitać Jezusa, zwróciła właśnie koniunkcja dwóch planet. Spotkanie Jowisza i Saturna jest tu opcją najbardziej prawdopodobną i to właśnie ze względu na to wydarzenie, ich koniunkcji nadano nazwę Gwiazdy Betlejemskiej.

Gwiazda Betlejemska - gdzie i kiedy jej wypatrywać?

Gwiazda Betlejemska będzie widoczna na polskim niebie przez około dwie godziny, zaraz po zachodzie słońca, po południowej stronie nieba. Później będzie można obserwować ją po różnych stronach świata - tak długo, jak Jowisz i Saturn będą ponad linią horyzontu - tłumaczy Przemysław Rudź.

Niestety Polacy często mają pecha do wyjątkowych spektakli na niebie i obserwację uniemożliwiają im chmury. 21 grudnia pogoda tradycyjnie nie zachwyca, jest jednak nadzieja na to, że coś uda się zobaczyć. O ile to właśnie w noc przesilenia Gwiazda Betlejemska będzie widoczna najlepiej, o tyle nadal będziemy mieli okazję obserwować ją (choć już nie tak spektakularną) do 25 grudnia.

Czytaj także
Przeczytaj więcej