18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Niebezpieczeństwo

HANTAWIRUS dotarł do polskiej granicy. Nowa pandemia?

15.11.2020  19:52
Hantawirus przy polskiej granicy
Hantawirus przy polskiej granicy Fot: eldar nurkovic/Shutterstock

Hantawirus dotarł do polskiej granicy. Chorobę przenoszą gryzonie, a może się ona okazać tak samo niebezpieczna, jak znanym nam aż za dobrze - koronawirus. Niebezpieczny patogen również pochodzi z Azji, ale potwierdzono już pierwszy przypadek w Niemczech. Druga pandemia to zdecydowanie ostatnie, na co mamy ochotę.

Hantawirus może być dla nas drugim koronawirusem. W Niemczech pewna kobieta zaraziła się tym patogenem od swojego szczura domowego. Choroba wywoływana przez wirusa może być nawet śmiertelnie niebezpieczna. 

Hantawirus przy polskiej granicy

U nieszczęsnej posiadaczki szczura domowego hantawirusa wykryli naukowcy z berlińskiego szpitala Charité i Instytutu im. Friedricha Loefflera (FLI). Niestety, do zakażenia człowieka doszło w Dolnej Saksonii, a więc niedaleko granicy z Polską. Możemy czuć na karku chłodny oddech zagrożenia. Wystarczy sobie przypomnieć, jak szybko koronawirus dotarł do nas z Azji. "Przejście" przez granicę dla kolejnego patogenu nie będzie najmniejszym problemem.

Do tej pory myślano, że hantawirus nie może przenieść się ze zwierzęcia na człowieka. Najwyraźniej jednak pojawiła się nowa mutacja, która mu to umożliwiła. Nieszczęsna Niemka po kontakcie ze swoim domowy szczurem, trafiła na OIOM z niewydolnością nerek. Hantawirus medycynie znany jest od 1978 roku. Jego nazwa pochodzi od rzeki Hanaan, bo tam po raz pierwszy została zaobserwowana choroba. 

Objawy, jakie mogą zwiastować zakażenie hantawirusem, to: wysoka gorączka, zapalenie spojówek, ostra niewydolność nerek, wybroczyny na skórze. Śmiertelność tej choroby sięga nawet 10 procent!

Uważajmy na siebie i bacznie się obserwujmy. Pewnie nigdy nie przypuszczaliśmy, w jak bardzo niebezpiecznych czasach przyjdzie nam żyć. Pozostawajcie zdrowi!

Przeczytaj więcej
Komentarze