18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Nowe dane i prognozy

Naukowcy ujawnili ile osób zabije koronawirus w 2020 roku

Wojciech Kozicki
08.09.2020  09:02
Pandemia koronawirusa i nowe prognozy - liczba zgonów jak z horroru!
Pandemia koronawirusa i nowe prognozy - liczba zgonów jak z horroru! Fot: Jakub Kaminski/East News

Koronawirus nie ustaje, pandemia to wciąż rosnąca liczba chorych osób i zgonów. Jakie są prognozy i kiedy nastąpi koniec epidemii? Eksperci ostrzegają, że w 2020 roku w grudniu czeka nas potworna fala zgonów i musimy przygotować się na "śmiercionośny grudzień".

Pandemia koronawirusa zbiera śmiertelne żniwo, a COVID-19 to wciąż dramatyczne dane dot. liczby infekcji i zgonów. Najgorsze jednak dopiero przed nami. Instytut Ewaluacji i Metryki Zdrowia Szkoły Medycznej przy Uniwersytecie Waszyngtońskim (Instytut Ewaluacji i Metryki Zdrowia (Institute for Health Metrics and Evaluation, IHME) ostrzega, że do końca 2020 roku liczba ofiar koronawirusa na świecie może wynieść nawet 2,8 miliona zgonów. 

Koronawirus, pandemia, liczba zgonów i prognozy

Tylko w grudniu będzie dziennie umierało prawdopodobnie 30 tysięcy osób. Najgorszy scenariusz zakłada nawet 80 tys. zgonów dziennie! Największa liczba ofiar odnotowana będzie w Europie, USA i Azji Centralnej. Media już piszą, że nadciąga „śmiercionośny grudzień”. Co gorsza, zdaniem ekspertów, jeśli będzie nadal wprowadzane luzowanie obostrzeń, do końca roku umrze prawdopodobnie ponad 4 miliony osób.

Najbardziej zagrożeni będą wkrótce mieszkańcy półkuli północnej. Wzorzec częstości występowania COVID-19 jest zbliżony do sezonowego wzorca zachorowań na zapalenie płuc, więc zimą w chłodnym klimacie liczba chorych może drastycznie wzrosnąć.

Pierwsze ogólnoświatowe przewidywania, w podziale na poszczególne państwa, przynoszą zatrważające prognozy, ale także plan działania, z którego przywódcy rządów i obywatele mogą skorzystać, aby wyeliminować COVID-19 – ostrzega dyrektor IHME dr Christopher Murray. (Polsat News)

Obostrzenia, maseczki i przepisy

Eksperci zakładają „najlepszy scenariusz”, gdy do 1 stycznia 2021 roku umrą „jedynie” 2 miliony osób. Jest możliwy jedynie, gdy powszechne będzie noszenie maseczek. Rządy musiałaby jednak nałożyć restrykcyjne przepisy dotyczące dystansu społecznego. IHME zakłada, że w ten sposób do końca 2020 roku udałoby się ocalić ok. 770 000 osób.

Ta pierwsza ogólnoświatowa prognoza daje nam możliwość udowodnienia szkodliwości odporności populacyjnej, która w zasadzie nie ma nic wspólnego z nauką i etyką, pozwalając umierać milionom ludzi, których można było ocalić  - twierdzi Murray. (Polsat News)

Zagłosuj

Czy nosisz maseczkę?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze