18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Zaszczepieni też zachorują

Nowa pandemia? Ekspert ujawnia prognozy

Wojciech Kozicki
10.10.2021  12:17
Idzie nowa pandemia? Ekspert: będą zakażenia zaszczepionych
Idzie nowa pandemia? Ekspert: będą zakażenia zaszczepionych Fot: Karol Makurat/REPORTER/East News

Czwarta fala i co dalej? Okazuje się, że obecny przyrost zakażeń i zgonów to dopiero początek epidemicznego dramatu. Biolog dr Rafał Mostowy ostrzega, że czeka nas NOWA PANDEMIA wariantu Delta, przed którą nie uchronią się nawet osoby zaszczepione na COVId-19.

Obecna pandemia koronawirusa to nie koniec? Eksperci się nie mylili– jesienią nadciągnęła czwarta fala zakażeń. Teraz prognozują, że nadciąga kolejna pandemia i na pewno czekają nas wkrótce kolejne fale zakażeń. Chociaż powinny słabnąć, a liczba zgonów powinna spadać, to istnieje ryzyko nagłej mutacji koronawirusa, która może okazać się zgubna dla ludzkości.

Biolog ewolucyjny ostrzega przed mutacjami koronawirusa

Biolog ewolucyjny chorób zakaźnych z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie dr Rafał Mostowy ostrzegł, że większość wariantów koronawirusa zapewne uda się wyeliminować, ale wariant Delta przetrwa. Będzie powodować zakażenia nawet u osób, które się zaszczepiły. Co gorsza, w obrębie osób zaszczepionych mogą powstać nowe warianty koronawirusa. Jednocześnie uspkoił, że „najgorsze mamy prawdopobnie za sobą”.

Może być tak, że ze wszystkich obecnych wariantów zostanie tylko wariant Delta, który powoduje zakażenia także osób zaszczepionych, choć są one mniej groźne. Nowe warianty mogą też powstawać w obrębie wariantu Delta. (Polsat News)

Zdaniem dr Mostowego, z racji sezonu chorobowego, w następnych tygodniach wskaźniki zachorowań poszybują w górę, ale nie będą padały rekordy liczby zgonów. Co więcej, nie będzie nawet tyle przypadków śmiertelnych co rok temu w okresie jesiennym. Jednak wciąż wisi nad nami widmo nowej pandemii, bo ewolucji koronawirusa nie da się przewidzieć. Jak na razie ekspert twierdzi jednak, że chociaż czekają nas kolejne fale zakażeń, to raczej będą one coraz słabsze, m.in. z powodu szczepionek i wiedzy zdobytej na temat patogenu z Wuhan.

Jako biolog ewolucyjny mogę powiedzieć, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć ewolucji koronawirusa. Może być tak, że spośród wszystkich obecnych wariantów zostanie tylko Delta, która powoduje zakażenia także osób zaszczepionych, choć są one mniej groźne. Ale nowe warianty mogą powstawać w obrębie samego wariantu Delta - tego nie wiemy. Dlatego ważne jest kontynuowanie badań monitorujących epidemiologicznie, przez genetykę, to, co się dzieje w Polsce i na świecie – wyjaśnił dr Mostowy. (Polsat News)

Dr mostowy, tak jak minister zdrowia Adam Niedzielski, prognozuje, że koronawirus stanie się chorobą endemiczną i będzie z nami na stałe tak jak grypa. Nie powinniśmy jednak opuszczać gardy i konieczne jest kontynuowanie programu szczepień.

Z punktu widzenia społecznego bardzo ważne jest to, aby ludzie nie umierali z powodu COVID-19. Szczepionki nie tylko zmniejszają ryzyko zakażenia, ale przede wszystkim zapobiegają ciężkiemu przebiegowi choroby i powikłaniom pochorobowym. Należy przekonywać tych, którzy się nie zaszczepili – powiedział ekspert. (Polsat News)

Czytaj także
Przeczytaj więcej