18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Gdzie się mieści tyle pieniędzy?

Ile Pfizer zarabia na szczepionce? Ujawnili zysk

Wojciech Kozicki
05.05.2021  20:10
Ile Pfizer zarabia na szczepionkach przeciw koronawirusami?
Ile Pfizer zarabia na szczepionkach przeciw koronawirusami? Fot: WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News

Szczepionka na COVID-19 firmy Pfizer sprzedaje się jak świeże bułeczki, co oznacza ogromne pieniądze. Koncern farmaceutyczny ujawnił prognozowany zysk w 2021 roku. Niektórzy pewnie nawet nie wiedzą, że takie pieniądze istnieją. Jeśli chcecie obliczyć ile musielibyście pracować, aby tyle zarobić, to lepiej przygotujcie bardzo mocny kalkulator.

Amerykańska firma Pfizer opracowała szczepionkę na COVID-19 wspólnie z niemieckim BioNTech i kosi pieniądze jak kombajn zboże. Niedawno ujawniono ile zarabia na każdej dawce szczepionki, a teraz poznaliśmy kolejne zaskakujące dane.  Opublikowano prognozy ile może wynieść zysk do końca 2021 roku za dystrybucję szczepionki Comirnaty. Pfizer zarobi prawdopodobnie 26 miliardów dolarów.

Ile Pfizer zarabia na szczepionkach przeciw koronawirusami?

Jak podaje Polsat News, obecną sumę wyliczono na podstawie kontraktów podpisanych przez firmę do kwietnia. Początkowo zakładano, że będzie to „tylko” 15 mld zysku. Okazuje się jednak, że kwota 26 mld dolarów może być niedoszacowana.

Z kolei za pierwsze trzy miesiące bieżącego roku koncern zarobił na szczepionce 3,5 miliarda dol – informuje Polsat News.

Obecnie firma zaopatruje m.in. Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię, wszystkie państwa Unii Europejskiej, Japonię oraz Izrael. UE zapowiedziała podpisanie kolejnych kontraktów z Pfizerem i prawdopodobnie do 2023 roku kupimy 1,8 mld dawek. Co więcej, Pfizer zapowiada, że konieczna może być trzecie dawka, a nawet coroczne rutynowe szczepienie.

Zarobi zapewne zacznie więcej niż zakłada, bo konkurencja ze względu na skutki uboczne jest wycofywana z wielu krajów. Przykładowo, Dania wycofuje z użycia zakupione szczepionki Johnson & Johnson, bo mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Spokojnie, nic się nie zmarnuje, premier Mateusz Morawiecki już ogłosił, że chce je kupić

Jestem niezwykle dumny ze sposobu, w jaki rozpoczęliśmy rok 2021, osiągając dobre wyniki finansowe w pierwszym kwartale. Nawet pomijając wzrost zapewniany przez BNT162b2 (jedna z nazw szczepionki Pfizera), nasze przychody operacyjne wzrosły o 8 proc. Ponadto osiągnęliśmy ważne medyczne, regulacyjne i komercyjne kamienie milowe w rozwoju naszej firmy, jednocześnie zwiększając naszą zdolność do zapewnienia pilnie potrzebnych dawek BNT162b2 światu – oświadczył Albert Bourla dyrektor generalny Pfizera.