18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Mega zyski!

Ile Pfizer zarabia na szczepionce na COVID-19?

Wojciech Kozicki
02.02.2021  17:35
Szczepionka na COVID-19 - ile kosztuje produkcja i ile zarabia Pfizer na szczepionce?
Szczepionka na COVID-19 - ile kosztuje produkcja i ile zarabia Pfizer na szczepionce? Fot: Karol Makurat/REPORTER/East News

Koronawirus SARs-CoV-2 wciąż jest w natarciu, pojawiają się jego nowe mutacje, a szczepionka od koncernu Pfizer ma podobno uratować świat przed pandemią. Ujawniono przy okazji ile ten koncern zarobił na sprzedaży szczepionki i ile kosztuje jej produkcja.

Szczepionka ma COVID-19, którą produkuje i sprzedaje amerykański koncern Pfizer Inc, to cudowne lekarstwo na COVID-19? Na pewno jest sposobem na zarobienie ogromnych pieniędzy. Ile spodziewa się zarobić Pfizer? Jak ujawniły media, szczepionka opracowana z niemiecką firmą biotechnologiczną BioNTech, oznacza spodziewane zyski wynoszące około 15 miliardów dolarów.

Ile kosztuje produkcja szczepionki na koronawirusa i ile zarobi Pfizer?

Jak podaje Interia.pl, w samym tylko 2021 roku koncern farmaceutyczny planuje dostarczyć 2 miliardy dawek szczepionki. Do tej pory dostarczył zamówionych 65 milionów dawek szczepionki na świecie, w tym 29 milionów dawek w USA.

Koncern przekazał, że do końca maja chce przekazać do USA 200 milionów dawek. Aby osiągnąć ten cel, będzie musiał dostarczać średnio około 10 milionów dawek tygodniowo, co stanowi ponad dwa razy tyle, ile firmy Pfizer i BioNTech dostarczały swego preparatu do USA do końca stycznia bieżącego roku – pisze Interia.pl.

Pfizer spodziewa się, że w 2021 roku jej ogólna sprzedaż uplasuje się na poziomie 59-61,3 mld USD. Natomiast sprzedaż szczepionek przeciwko COVID-19 będzie stanowić prawie 25 proc. tej wartości. Podano również informację, że sprzedaż najlepiej sprzedającej się szczepionki na zapalenie płuc Prevnar 13 w 2020 r. stanowiła prawie 14 proc. całej sprzedaży firmy Pfizer o wartości 41,91 mld USD. Zyski mogą wkrótce wzrosnąć, bo trwają prace nad trzecią dawką szczepionki przeciwko mutacjom koronawirusa.

Wyborcza podaje, że koszt produkcji szczepionki na COVID-19 wynosi 15 dolarów za dwie dawki. Przybliżony dochód z zaszczepienia jednej osoby może wynosić ok. 24 dolary. Media zwracają uwagę, że od tego trzeba jednak odliczyć koszty administracyjne, marketingowe, a przede wszystkim wydatki na dystrybucję szczepionki, która w przypadku produktu Pfizera/BioNTechu musi być przewożona i przechowywana w bardzo niskiej temperaturze -70 st. C. 

Czytaj także