18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

nieboszczyk wstanie z grobu

Księża robią BIZNES NA TRUMNACH?! Kosmiczne ceny pogrzebów

31.07.2022  09:50
W Polsce nie opłaca się już nawet umierać?
W Polsce nie opłaca się już nawet umierać? Fot: Shutterstock

Inflacja rośnie, księża korzystają? Parafie zmieniają cenniki usług. Za pogrzeb w Polsce trzeba zapłacić duchownemu już nawet kilka tysięcy złotych!

Kościół nigdy nie oszczędzał i liczył sobie za wszelkie usługi dość spore pieniądze. Najdroższe są oczywiście sakramenty, głównie ślub i chrzest, a ponadto ostatnie pożegnanie, czyli pogrzeb. Wedle nauk katolickich duchownych, bez chrztu nie można nazywać siebie osobą wierzącą i oddaną Bogu, bez ślubu nie można zaś żyć w zgodzie z wiarą. Pogrzeb - no cóż, każdy kiedyś umrze. A to już prosta droga do nabijania parafialnej kiesy.

W Polsce zapanowała w ostatnim czasie potworna drożyzna, ceny najbardziej podstawowych towarów wystrzeliły niebotycznie, inflacja spędza sen z powiek, życie jest coraz bardziej nieopłacalne, a biedaków nie stać już nawet na... umieranie. Księża postanowili iść z trendem i również podnieśli stawki. Za pogrzeb trzeba dziś zapłacić krocie!

Ile kosztuje pogrzeb? Księża podnoszą stawki przez inflację

Ogólnie w Kościele katolickim w Polsce przyjął się cennik "co łaska". Nie doprosisz się o paragon czy fakturę za usługę, dostać możesz za to ataku paniki, gdy dowiesz się, ile naprawdę "co łaska" oznacza. Każda msza, uroczystość, posługa, ma bowiem swoją cenę minimalną. Jeśli tyle nie masz, szukaj pomocy gdzie indziej.

Papież Franciszek grzmi, że sakramenty i pogrzeby powinny być darmowe, ale polscy księża nic sobie z tego nie robią. Pogrzeby w Polsce zawsze kosztowały krocie. Dziś niektóre parafie poszły jednak wybitnie daleko - jak ustalił "Super Express", w wybranych miejscach za odprawienie nieboszczyka na tamten świat, zapłacić trzeba duchownemu nawet 5 tysięcy złotych! A pamiętajmy, że dochodzą do tego jeszcze opłaty za przygotowanie ciała, trumnę, obsługę pogrzebu czy miejsce na cmentarzu.

Są oczywiście kościoły, w których nie jest aż tak drogo i za pogrzeb zapłacimy księdzu "tylko" kilkaset złotych. To jednak ciągle dużo. A czasy są tragiczne. I jeszcze jedno - jeśli rodzina uprze się pochować wedle zasad kościelnych osobę niepraktykującą, musi się liczyć z tym, że ksiądz zażyczy sobie nawet dwa razy większą, niż standardowa, stawkę.

Sakramenty coraz droższe

Wspomnieliśmy jednak nie tylko o ostatnim pożegnaniu, ale też sakramentach. Koszt ślubu w Polsce to dziś nawet 2 tysiące złotych. Za chrzest szczęśliwcy zapłacą sto złotych, mniej szczęśliwi nawet pół tysiąca. Podobnie jest z pierwszą komunią świętą i bieżmowaniem - tu przygotować się trzeba na wydanie nawet kilkuset tysięcy złotych. I to tylko na opłacenie księdza!