18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Trwa szaleństwo

Ile pączków można zjeść, żeby nie przytyć? Odpowiadamy

11.02.2021  16:33
Ile pączków można zjeść?
Ile pączków można zjeść? Fot: ANETA ZUREK / POLSKA PRESS/Polska Press/East News

Trwa Tłusty Czwartek a wraz z nim istne pączkowe szaleństwo. Wszyscy jedzą dziś pączki na potęgę, a ile tak naprawdę można ich zjeść, żeby nie przytyć? Nad tym pewnie wiele osób zastanowi się już po fakcie.

Tłusty Czwartek to zdecydowanie jedno z ulubionych świąt Polaków. Wszyscy od rana są bardzo ożywieni i ustawiają się w gigantyczne kolejki do popularnych cukierni i supermarketów. Kiedy już skończymy świąteczne obżarstwo - wiele osób zmartwi się stanem swojego ciała. Czy istnieje liczba pączków, które możemy zjeść bez obawy o to, że przytyjemy?

Pączki z różą, marmoladą, serem, czekoladą - dziś trwa festiwal wysokokalorycznych przekąsek. Czy zjadając 8-mego pączka czujemy, że to już dość? Na ogół nie i sięgamy po więcej. W końcu Tłusty Czwartek jest raz w roku.

Ile pączków można zjeść, żeby nie przytyć?

Jednakże dodatkowe kilogramy mogą z nami zostać na dłużej. Czy naprawdę tego właśnie chcemy? Z całą pewnością niekoniecznie. Zwłaszcza osoby będące na diecie wyrzucają sobie zazwyczaj, że zjadły za dużo. Nie ma co skupiać się na takich aspektach - w ten sposób jedynie odbieramy sobie radość ze spożywania pysznych pączków.

Średni pączek ma ok. 400-500 kcal. Oczywiście, niektóre ważące więcej i solidnie nadziane - mogą mieć nawet 700 kcal. Taka dawka to ogromny zastrzyk energii, który w nadmiarze może spowodować odkładanie się tkanki tłuszczowej. Pamiętać jednak należy, że takie jednorazowe "obżarstwo" nie wyrządzi nam krzywdy, jeśli przez resztę dni jemy normalnie i zdrowo. Tłusty Czwartek nie jest żadnym problemem - chodzi jedynie o nasze codzienne nawyki.

Warto wiedzieć, że aby przytyć kilogram, trzeba zjeść dodatkowe (ponad nasze dzienne zapotrzebowanie) 7000 kcal. Żeby więc faktycznie doświadczyć ryzyka przytycia, musielibyśmy zjeść minimum 17 pączków. Niewiele osób może się pochwalić takim wynikiem. Z resztą - dodatkowy kilogram jest chyba warty takiej przyjemności?

Czytaj także
Przeczytaj więcej
Komentarze