18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Bezpieczna dawka, ale...

Ile powikłań po trzeciej dawce szczepionki? Ujawnili dane

Wojciech Kozicki
29.09.2021  15:53
Ile powikłań po trzeciej dawce szczepionki? Ujawnili dane
Ile powikłań po trzeciej dawce szczepionki? Ujawnili dane Fot: WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News

Czy trzecia dawka szczepionki na COVID-19 jest bezpieczna?  Potwierdzono, że po podaniu preparatu mogą wystąpić efekty uboczne. Amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) uspokajają jednak, że „efekty uboczne po przyjęciu trzeciej dawki szczepionki przeciw Covid-19 są podobne do tych, jakie występują po drugiej dawce”.

Trwają badania i testy, by upewnić się, czy trzecia dawka szczepionki na koronawirusa od firmy Pfizer lub Moderna jest bezpieczna. Amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) od połowy sierpnia analizują efekty uboczne po przyjęciu dawki przypominającej u osób o osłabionej odporności i porównują je z efektami ubocznymi po drugiej dawce. Przeanalizowano 12 600 przypadków.

Powikłania po trzeciej dawce szczepionki. Nowe badania w USA

CDC informuje, że efekty uboczne po przyjęciu trzeciej dawki szczepionki przeciw Covid-19 są podobne do tych, jakie występują po drugiej dawce. Jak wynika z badania, większość niepożądanych reakcji po trzeciej dawce szczepionki było łagodnych, umiarkowanych i przemijających. Występowały najczęściej dzień po przyjęciu preparatu.

79,4 proc. osób, które otrzymały trzecią dawkę, zgłosiło ból lub opuchliznę w miejscu zastrzyku. Przy drugiej dawce podobny efekt zgłosiło 77,6 proc. badanych. Innym efektem niepożądanym była gorączka i bóle głowy. Zgłosiło je 74,1 proc uczestników, w porównaniu do 76,5 proc. przy drugiej dawce – podaje Polsat News.

Jak na razie trzecią dawkę szczepionki w USA przyjęły 2,2 mln osób. Wśród zaszczepionych potrójnie jest nawet prezydent Joe Biden. Co ciekawe, jak podaje Medonet.pl, w Stanach Zjednoczonych po raz trzeci nielegalnie zaszczepiło się ponad milion osób.

Gdyby szczepionki powodowały takie burzliwe objawy, sama bym się nie szczepiła, bałabym się też do tego namawiać pacjentów. W przypadku preparatów chroniących przed COVID-19 powikłania zdarzają się niezwykle rzadko – w Polsce to niecałe 0,05 proc. (raport NIZP_PZH z NOP do 12-09-2021), w dodatku zazwyczaj sprowadzają się do bolesności ramienia czy lekkiej gorączki. Ludzie się „nakręcają” i to właśnie strach bywa powodem wielu niepożądanych reakcji związanych czasowo ze szczepieniem. Jednak poważne NOP-y niezwykle rzadko, ale się zdarzają. Tego także nie wolno ukrywać. Szczepienia nie dają także stuprocentowej gwarancji, że osoba zaszczepiona na COVID-19 nie zachoruje. – wyjaśnia prof. Sylwia Kołtan, krajowy konsultant d.s. immunologii klinicznej. (Medonet.pl)

Radio Maryja o trzeciej dawce szczepionki [WIDEO]