18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Zaskoczenie

Ile zarabia ksiądz w Polsce? Spadniecie z krzeseł

15.11.2020  18:55
Ile zarabia w Polsce ksiądz?
Ile zarabia w Polsce ksiądz? Fot: Gregory Dean/Shutterstock

Ile zarabia ksiądz w Polsce? Takie pytanie zadaje sobie z pewnością wiele osób, zwłaszcza teraz, kiedy Kościół katolicki przechodzi najpoważniejszy od lat kryzys. Będziecie zaskoczeni, kiedy poznacie realne stawki kapłanów.

Ile zarabia ksiądz w Polsce? Prawdopodobnie każdy z nas kiedyś się nad tym zastanawiał. Realne zarobki księży objęte są swego rodzaju zmową milczenia. Nigdy nie wiadomo, ile tak naprawdę trafia do kieszeni kapłanów. Teraz kiedy Kościół katolicki w Polsce przechodzi ogromny kryzys, coraz więcej osób zastanawia się nad finansami tej instytucji.

Przede wszystkim Kościół katolicki jest wspierany przez nasze państwo. Fundusz kościelny, jak mówią ostatnie dane, otrzymał od państw dofinansowanie w postaci ponad 176 milionów złotych z 199 milionów złotych przeznaczonych na wyznania religijne oraz mniejszości narodowe i etniczne. Te pieniądze to jednak niewielka część tego, z czego utrzymują się w naszym kraju księża. Na biedę natomiast narzekać nie mogą!

Ile zarabia ksiądz w Polsce? Mnóstwo pieniędzy!

Jak ustalił i wyliczył Super Express, przede wszystkim źródłem ich dochodu jest tzn. taca, czyli pieniądze, które wierni składają w ofierze podczas mszy świętej. Wszelkie datki od wiernych (taca, opłaty za śluby, chrzciny i pogrzeby oraz datki w kopertach, ofiarowane podczas kolęd) wynoszą w całej Polsce około... 6 miliardów złotych rocznie! To ogromna kwota.

Łatwo policzyć, jak to się przekłada średnio na jednego kapłana. W Polsce mamy około 38,5 mln obywateli. Katolikami (według danych GUS) nazywa się aż 92,8 proc. z nas. Niecała połowa chodzi do kościoła co tydzień. To właśnie te osoby należy wziąć pod uwagę podczas robienia oficjalnych obliczeń.

Każdy z 16,6 mln wiernych w ciągu roku zostawia w kościele ponad 360 złotych, czyli jakieś 30 złotych w ciągu tygodnia. W Polsce mamy około 10 tysięcy parafii, w których posługę pełni łącznie 21 tysięcy księży - to daje 2 kapłanów na parafię. Wiernych w jednej parafii mamy średnio 1660. Jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie powyższe założenia, zarobki księży widoczne są jak na dłoni.

Parafia miesięcznie z tacy zarabia około 50 tys. złotych. Oznacza to więc, że kapłan otrzymuje średnio aż 25 tysięcy złotych miesięcznie. To tłumaczy ogromne majątki duchownych. Mało kto może liczyć na tak zarobek w ciągu 30 dni. To dla milionów polskich rodzin może być szokująca informacja. Czy w związku z tym powinni być jeszcze bardziej dofinansowywani? 

Przeczytaj więcej
Komentarze