18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Polska już myśli o 5. dawce

Rusza szczepienie 4. dawką. Na tym nie koniec!

22.12.2021  16:07
Izrael ogłasza szczepienie czwartą dawką szczepionki przeciw COVID-19
Izrael ogłasza szczepienie czwartą dawką szczepionki przeciw COVID-19 Fot: KAROLINA MISZTAL/REPORTER/East News

Pandemia koronawirusa nie odpuszcza, a Pfizer zapowiada, że konieczna będzie czwarta i piąta dawka szczepionki. Tymczasem Izrael już ogłasza, że będzie podawana 4. iniekcja preparatem chroniącym przed COVID-19. Jaka grupa wiekowa zostanie najpierw zakwalifikowana do szczepienia?

Premier Izraela Naftali Benet ogłosił we wtorek, po skonsultowaniu się z ekspertami medycznymi, że wszyscy Izraelczycy w wieku powyżej 60 lat, personel medyczny oraz osoby z obniżoną odpornością, będą mogli zaszczepić się czwartą dawką szczepionki przed koronawirusowi. Polityk podkreślił, że obywatele Izraela jako pierwsi na świecie otrzymali trzecią dawkę szczepionki przeciwko COVID-19, a wkrótce mają być w czołówce z podawaniem czwartej dawki.

Szczepienie czwartą dawką. Izrael zdecydował

Premier Izraela wyjaśnił, że chce jak najszybciej podawać czwartą dawkę preparatu, by przejść łagodnie przez falę wariantu Omikron. Wiadomo również, że będzie ona aplikowana co najmniej cztery miesiące po trzeciej dawce. W Izraelu potwierdzono już pierwszy zgon z powodu wariantu Omikron.

Centrum Medyczne Soroka w Beer Szebie wyjaśniło jednak, że zmarły pacjent, mający 60 lat, cierpiał na szereg poważnych wcześniej istniejących schorzeń. W oświadczeniu szpitalnym stwierdzono, że "Jego zachorowalność wynikała głównie z wcześniejszych chorób, a nie z infekcji dróg oddechowych, wywołanych przez koronawirusa" – podaje Polsat News.

Czwarta dawka prawdopodobnie zostanie wprowadzona również w Polsce, o czym wspominał niedawno w Radiu Zet immunolog dr Paweł Grzesiowski. Jego zdaniem, preparat otrzymają jako pierwsze osoby, których odpowiedź immunologiczna po szczepieniu jest niewystarczająca. Mowa o osobach w podeszłym wieku  i chorobami przewlekłymi.

Minister Zdrowia Adam Niedzielski w TVP Info wspomniał, że w Polsce brana jest już pod uwagę nawet 5. dawka szczepionki.

Być może tak będzie. Nie powinniśmy być zaskoczeni, bo patrząc na to, z czym mamy od wielu lat do czynienia, mówię tutaj o infekcjach grypowych, widzimy, że z roku na rok jest nowa szczepionka, że ta szczepionka musi być zmieniana, bo ten wirus również mutuje. Zapewniam, że nie jest to spisek branży farmaceutycznej, tylko sytuacja normalna, kiedy po prostu staramy się nadążać tempem rozwoju nauki za tym, co się dzieje w rzeczywistości z wirusem – wyjaśnił Adam Niedzielski.