18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

bliźniacze choroby

JAK ODRÓŻNIĆ COVID OD GRYPY? Decydują dwa objawy

Emilia Waszczuk
12.10.2021  11:55
Jak odróżnić COVID-19 od grypy? Decydują dwa objawy
Jak odróżnić COVID-19 od grypy? Decydują dwa objawy Fot: juliaap/shutterstock

Czwarta fala pandemii w rozkwicie, a w Polsce sezon grypowy. Jak odróżnić od siebie COVID-19 i grypę? Ekspert podpowiada, na jakie objawy zwrócić uwagę.

Przyszła jesień, znów nastał sezon grypowy, a świat nadal mierzy się z pandemią koronawirusa. SARS-COV-2 zmutował już kilka razy, w Polsce przeważa wariant Delta, który jest wybitnie zaraźliwy. Nie do końca wiadomo już, jakie dokładnie objawy daje zakażenie i jak odróżnić je od grypy.

COVID-19 może wywołać długą listę objawów, większość z nich pokrywa się z dobrze znaną nam grypą. Według najnowszych badań są tylko dwa konkretne symptomy, które odróżniają od siebie obie choroby. Problem w tym, że nie pojawiają się one u każdego.

Jak odróżnić COVID-19 od grypy?

Tematem obu chorób i próbą rozróżnienia ich zajął się w Polsat News profesor Paweł Januszewicz, ekspert medyczny Fundacji Polsat. Jak wyjaśnił, to, jakie objawy daje COVID-19, zależy w głównej mierze od wieku pacjenta i ogólnego stanu zdrowia. Choroby przewlekłe i więcej wiosen na koncie, to prosta droga ku cięższemu przebiegowi zakażenia koronawirusem.

Czasami rozróżnienie COVID-19 od grypy jest kompletnie niemożliwe

- powiedział profesor Paweł Januszewicz w Polsat News.

Medyk powołał się  na badania, których wynik opublikowano niedawno w piśmie naukowym PLOS. Naukowcy przebadali ponad milion pacjentów i wyznaczyli siedem głównych objawów COVID-19. Najbardziej charakterystyczne z nich to zaburzenia lub utrata zmysłów węchu i smaku. Pozostałe objawy wyszczególnione przez naukowców to gorączka, mocny kaszel, dreszcze, bóle mięśni i spadek apetytu.

To jest siedem głównych objawów, które mówią nam o tym, że mamy do czynienia raczej z COVID-em, a nie z grypą

- mówi prof. Paweł Januszewicz.

Właściwie dwa objawy są kluczowe. Większość autorów zgadza się, że zanik smaku i węchu, taki kompletny zanik, jest raczej jednym z najsilniejszych wskaźników, że mamy COVID-19, a nie grypę - powiedział.

Testy konieczne do wykrycia koronawirusa

Jako że nie u każdego pacjenta występują wszystkie wymienione objawy, decydujący zawsze będzie test na obecność SARS-COV-2 w organizmie. U dzieci jest on obligatoryjny w każdym możliwym przypadku.

Najmłodsi pacjenci przechodzą COVID-19 dużo łagodniej, niż dorośli, często całkowicie bezobjawowo. Dużo większym problemem okazuje się zakażenie wirusem RSV - choć to dopiero początek sezonu chorobowego, już mamy w Polsce jego epidemię, szpitale zapełniają się w ekspresowym tempie, a wiele dzieci trafia na oddziały OIOM!