18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Koronawirus na lata?

Jak długo będziemy nosić maseczki? Jest data!

Wojciech Kozicki
17.09.2020  08:56
Koronawirus i obostrzenia - jak długo będziemy nosić maseczki?
Koronawirus i obostrzenia - jak długo będziemy nosić maseczki? Fot: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News

Pandemia koronawirusa to wciąż rosnąca liczba chorych i ofiar śmiertelnych na świecie. Tymczasem ludzi coraz bardziej denerwują obostrzenia i zakazy. Jak długo noszenie maseczek będzie obowiązkowe? WHO przedstawia nowe prognozy i ma złe wiadomości.

Koronawirus to uparta bestia, która wyraźnie nie ma zamiaru ustąpić. Kiedy może nastąpić koniec epidemii? Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przedstawia nowe analizy i raporty, z których wynika, że COVID-19 będzie nas gnębił jeszcze kilka lat. Maseczki będziemy nosili przynajmniej do 2022 roku.

Do kiedy noszenie maseczek obowiązkowe?

Przedstawicielka Światowej Organizacji Zdrowia Soumya Swaminatham powiedziała na łamach chińskiej prasy, że sytuacja pandemiczna uspokoi się dopiero, gdy pojawi się szczepionka na COVID-19 lub lekarstwo na koronawirusa. Zwraca jednak uwagę, że samo pojawienie się tych produktów na rynku nie spowoduje natychmiastowego pokonania wirusa, a jedynie spowolnienie pandemii.

Zdaniem Swaminatham, sytuacja pandemiczna ulegnie poprawie dopiero, gdy globalnie zgromadzonych będzie ok. dwóch miliardów dawek szczepionki na COVID-19, co może nastąpić dopiero w 2022 roku. Przewiduje, że do połowy 2021 roku, dzięki inicjatywie Covax, uda się zgromadzić jedynie setki milionów dawek szczepionki. Tym samym obostrzenia sanitarne będą nadal obowiązywały i maseczki będziemy nosili przynajmniej do 2022 roku.

Czy maseczki są skutecznie i chronią przed koronawirusem?

Czy maseczki chronią przed koronawirusem? Eksperci WHO zalecają ich noszenie profilaktycznie wszystkim osobom, które mają np. gorączkę, kaszel i kichają. Co ciekawe, WHO zaznacza, że maseczki nie chronią przed wirusami, a do tego mogą być źródłem licznych infekcji. Sam były minister zdrowia Łukasz Szumowski w wywiadzie dla RMF FM dziwił się dlaczego ludzie noszą maseczki i przyznał, że nie chronią one przed koronawirusem.

Badania wykazały, że skuteczność maseczek pod względem blokowania drobnoustrojów wydostających się z wydychanym powietrzem jest znikoma. Wysoki poziom ochrony przed koronawirusem zapewni natomiast półmaska filtrująca o klasie ochronnej FFP3 – podaje Stanwiedzy.pl

Jak nosić maseczkę? Bezpieczna zakładanie i zdejmowanie

Jak prawidłowo i bezpiecznie założyć oraz zdjąć maseczkę? Jak zaleca „Puls Medycyny”, przede wszystkim przed założeniem należy zdezynfekować ręce, a maseczka powinna zakrywać usta, nos i podbródek, a po założeniu nie powinno być luki między twarzą, a materiałem. Należy unikać dotykania maski podczas jej używania.

Aby zdjąć maseczkę należy chwycić jej tylną część i nie wolno dotykać zakażonej części przedniej. Po zdjęciu maseczki należy również dokładnie umyć ręce.

Czy maseczki działają i chronią przed koronawirusem? Wypowiedź Szumowskiego

 

Czytaj także