18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Nowe informacje o epidemii

Pokazali jak roznosi się koronawirus w sklepie. Wyniki badań

Wojciech Kozicki
07.04.2020  20:44
Koronawirus i zakupy - jak długo SARS-CoV-2 utrzymuje się w powietrzu?
Koronawirus i zakupy - jak długo SARS-CoV-2 utrzymuje się w powietrzu? Fot: YouTube/Inside Edition

Koronawirus w Polsce to coraz większe zagrożenie i chociaż obowiązuje kwarantanna, to każdy robi zakupy. Jakie są zasady, by nie zakazić się wirusem w sklepie? Naukowcy z Finlandii mają złe wiadomości, ponieważ SARS-CoV-2 utrzymuje się w powietrzu dłużej, niż sądziliśmy!

Jak długo koronawirus utrzymuje się w powietrzu? Uniwersytet Aalto w Espoo, Uniwersytet w Helsinkach, państwowe Technologiczne Centrum Badawcze VTT oraz Instytut Meteorologiczny połączyły siły i wykorzystały superkomputer, by przeprowadzić symulację zakupów w sklepie i ocenić, jak patogen z Wuhan zachowuje się w dużym skupisku ludzkim. Wyniki badań to złe wiadomości dla osób wychodzących z domu.

Jak rozprzestrzenia się koronawirus?

Niektórzy eksperci podawali do tej pory, że gdy koronawirus wydostanie się z dróg oddechowych osoby zakażonej, chmura aerozolu opada niemal natychmiast. Tymczasem fińscy naukowcy dowiedli, że cząsteczki wirusa utrzymują się w powietrzu nawet przez kilka minut, a dodatkowo roznosi je strumień powietrza. W typowym sklepie bez problemu transportuje je między półkami i regałami.

Jeśli ktoś zarażony koronawirusem kichnie lub kaszle, albo wydali jego cząsteczki podczas mówienia, zostają one w powietrzu i dostają się do układu oddechowego innych osób -  wyjaśnił profesor Ville Vuorinen.

Finowie apelują, by nosić maseczki i zwracają uwagę, że ich badania to ostrzeżenie nie tylko dla osób robiących zakupy w sklepach. Wirus podobnie zachowuje się w miejscach takich jak np. komunikacja miejska i urzędy. Biją na alarm, by zasłaniać twarz podczas kaszlu i kichania oraz nie dotykać twarzy.

Czytaj także