18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Oto sposób

Jak leczyć Covid-19 w domu? Lekarz radzi

03.02.2022  13:00
Jak leczyć Covid-19 w domu?
Jak leczyć Covid-19 w domu? Fot: Nick Fedirko/Shutterstock

Jak leczyć Covid-19 w domu? Z pewnością wielu zakażonych się nad tym zastanawia. Tymczasem lekarz radzi, jak poradzić sobie z chorobą w domowym zaciszu. Oczywiście, jeśli objawy są umiarkowane lub lekkie.

Covid-19 dopada prawie każdego z nas. Koronawirus coraz bardziej niepodzielnie włada naszą rzeczywistością. Tymczasem dr n. med. Maciej Jędrzejko, znany lekarz ginekolog sam zakaził się patogenem i teraz radzi, jak poradzić sobie z nim w domowym zaciszu.

Znakomita większość chorych nie potrzebuje hospitalizacji. To jednak nie oznacza, że ich przebywanie w domu należy do przyjemnych. W takich sytuacjach z pomocą przychodzą nam lekarze. Zakażony medyk mówi, jak radzi sobie z chorobą we własnych czterech ścianach.

Jak leczyć Covid-19 w domu?

"Na razie mam lekki katarek, lekką gorączkę, trochę mnie szczypią oczy, mocno czerwone gardło, luki podniebienne i migdałki bez nalotów, bez czopów ropnych na tylnej ścianie gardła, powiększone grudki chłonne, wydzielina czysta śluzowa, trochę zwiększona, czuję zmęczenie (ale miałem też intensywny dzień) i tyle na razie" - relacjonuje swoje zakażenie prawdopodobnie Omikronem lekarz.

W poście na Facebooku lekarz zaznaczył, że ma przygotowany termometr, pulsoksymetr, aparat do mierzenia ciśnienia, a także nebulizator z solą fizjologiczną. Ponieważ cierpi na choroby współistniejące, takie jak nadciśnienie, otyłość, a także insulinooporność, zabezpieczył zapas leków i pilnuje ich regularnego brania. Nie zamierza brać amantadyny, nie ma bowiem póki co żadnych dowodów na jej skuteczność.

Zwiększy za to ilość witamin - wit. D3 z 4000j do 8000j dziennie i wit C do 2 g dziennie, a do tego będzie przyjmował cynk w dawce 50 mg na dobę oraz doustne probiotyki i naturalne ich źródła, takie jak kiszonki i jogurty. Ze względu na otyłość będzie również przyjmował profilaktycznie przeciwzakrzepową heparynę drobnocząsteczkową. Zamierza również pić 4 litry wody dziennie.

Dr Jędrzejko zaleca chorym obserwować katar i wydzielinę, a także m.in. co 4-6 godzin monitorować saturację za pomocą pulsoksymetru i mierzyć ciśnienie oraz temperaturę. Warto także przynajmniej raz na 3-4 godziny wstać z łóżka i pochodzić po domu, a leżąc w łóżku co jakiś czas unosić kończyny - wszystko w celu zapobiegania ewentualnym zakrzepom.

Życzymy dużo zdrowia! Tak panu doktorowi, jak i wszystkim naszym czytelnikom. Najważniejsze, to nie wpadać w panikę w razie zakażenia.