18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Podajemy przepis

Jak przetrwać UPAŁY?! Są proste sposoby

14.06.2022  19:03
Jak przetrwać pierwsze upały?
Jak przetrwać pierwsze upały? Fot: Piotr Molecki/East News

Pierwsze upały zawsze mogą człowieka oszołomić. Po zimie pełnej niezbyt przyjaznej aury i po chłodnej wiośnie - nagły wzrost temperatury to szok dla ciała. Podpowiadamy, jak nie dać sie pogodzie zabić.

Fala upałów zgotowała nam ostatnio piekło na Ziemi. Co zrobić, żeby się nie ugotować, kiedy po raz kolejny Polska będzie przypominać rozgrzaną patelnie? Mamy kilka sposobów.

Proste sposoby na upał

Przede wszystkim należy pamiętać o schładzaniu swojego ciała. Nic nie jest tak bardzo zabójcze, jak przegrzanie organizmu, dlatego należy dołożyć wszelkich starań, żeby do niego nie dopuścić. Jeśli macie taką możliwość - bierzcie chłodną kąpiel lub prysznic, kiedy tylko macie na to ochotę.

Warto również pamiętać o schładzaniu pomieszczeń, w których przebywacie. Jeśli są one wyposażone w klimatyzację - sprawa jest prosta. Jeśli nie - należy dbać o to, by były często wietrzone. W czasie, gdy za oknami praży słońce, warto je zasłonić żaluzjami albo zasłonami. Spanie przy otwartym oknie, kiedy już temperatura na zewnątrz spadnie - również jest dobrym pomysłem. 

Należy również zadbać o odpowiednią dietę. Jest kilka rzeczy, których w upały nie powinno się jeść.  Natomiast warto postawić na produkty lekkostrawne, a także na warzywa i owoce, które mają w sobie dużo wody - np. arbuzy, melony czy ogórki. Jeśli owoce przed spożyciem nieco schłodzimy - doznamy przyjemnego orzeźwienia. 

Pamiętajmy również o noszeniu przewiewnej, luźnej odzieży. Przede wszystkim zaś - pijmy wodę, pijmy wodę i jeszcze raz pijmy wodę. Podczas upałów potrzeby naszego organizmu dotyczące właściwego nawodnienia szybują w górę - najgorsze, do czego możemy dopuścić to odwodnienie.

Postawmy na zasadę, że wody nigdy dość i tego się trzymajmy!