18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

oficjalne zalecenia

JAK SIĘ NIE ZARAZIĆ W SYLWESTRA? 1.: Nie wymieniaj śliny...

30.12.2021  12:11
Jak się nie zakazić w sylwestra? Są oficjalne zalecenia
Jak się nie zakazić w sylwestra? Są oficjalne zalecenia Fot: ChameleonsEye/SHutterstock

Koronawirus zagraża imprezowiczom? Pandemia nie bierze wolnego w sylwestra, ale można uchronić się przed zakażeniem. Pojawiła się lista zaleceń, jak uniknąć choroby po imprezie.

Pandemia trwa, co gorsza, do Europy przypałętał się omikron i już sieje spustoszenie w części krajów. Polska jeszcze nie ma z nim większych problemów, jednak kolejna, piąta już fala, wywołana niebezpieczną mutacją, zapowiadana jest na końcówkę stycznia.
Omikron zbiera jednak żniwo w Europie, między innymi we Włoszech. Krzyżuje tym samym sylwestrowe plany i wprowadza wielkie ograniczenia. Oczywiście nikt nie zabroni obywatelom świętowania w ostatni dzień roku, pojawiły się jednak rady, jak przetrwać to bezpiecznie.

Jak się nie zarazić w sylwestra?

We Włoszech dzienna liczba nowych zakażeń sięga niemal 100 tysięcy, codziennie wykonywanych jest nawet milion testów. Omikron zakaża masowo, a rząd zakazał imprez masowych i pozamykał dyskoteki. Dozwolone są jednak kameralne spotkania w małym gronie. I one mogą oczywiście stanowić pewne zagrożenie, warto więc się do nich dobrze przygotować.

I tak włoska prasa publikuje przed sylwestrem całą listę zaleceń. Cel: uświadomić społeczeństwo i uchronić ludzi przed zakażeniem. A zasady są banalnie proste. I mogą świetnie sprawdzić się także w Polsce.

Pierwsza i podstawowa - sprawdzić, czy nie jest się zakażonym. Włosi zachęcani są, by 31 grudnia rano (ale jak najpóźniej) wykonać test na obecność koronawirusa w organizmie. Po drugie warto dobrze przemyśleć, z kim zamierza się imprezować. Nieszczepieni? Halo, to nie ta impreza! Proepidemicy wedle włoskich rad, są najgorszymi towarzyszami sylwestrowych zabaw.

Nie przekazuj śliny

Warto pamiętać też o podstawowych, znanych od miesięcy środkach bezpieczeństwa. Po pierwsze, noszenie maseczek ochronnych, po drugie, zachowanie dystansu społecznego. Co więcej?

Gdy już obywatel lub obywatelka znajdzie się na imprezie sylwestrowej, ciągle musi zachowywać czujność. Warto zrezygnować przy tym z bliskich kontaktów i... stukania się kieliszkami. To na nich wraz ze śliną przemieszczać się może omikron. A skoro tak, to mądrze byłoby też zrezygnować z całowania, przytulania i szeptania sobie do uszek.

Włosi zalecają, by w sylwestrowych imprezach udział brało nie więcej, niż 10 osób, oczywiście oddalonych od siebie tak, by wirus nie mógł się między nimi przemieszczać. Biesiadnicy powinni jak najczęściej wietrzyć pomieszczenie, w którym przebywają, właściwie dobrze byłoby zostawić okna cały czas otwarte. Odradza się śpiewy i krzyki, oraz czułe składanie sobie życzeń. Gdy z tymi ktoś do nas zadzwoni, nie powinniśmy innym przekazywać swojego telefonu (ani przyjmować do ręki czyjegoś urządzenia).

Broń boże nie można pić z jednego kieliszka, spijać sobie z dzióbków, jeść z ręki i wymieniać sztućcami. Nawet ze szwedzkiego stołu lepiej zrezygnować, zamieniając go na tradycyjne podawanie potraw na talerzach.

Czytaj także