Oceń
Jaki wpływ mają na zdrowie e-papierosy i czy są szkodliwe? Właśnie opublikowano najnowsze wyniki badań, z których wynika, że elektroniczne papierosy dokonują prawdziwej destrukcji w organizmie człowieka. Miały być zdrowszą alternatywą dla papierosów, a dla wielu osób mogą okazać się gwoździem do trumny. Udowodniono także, że chemikalia związane ze smakiem powodują patologiczne zmiany.
Czy e-papierosy są szkodliwe dla ludzkiego zdrowia? Naukowcy z University of California San Diego (USA), na łamach magazynu „eLife” ostrzegają jak niszczycielskie dla organizmu są elektroniczne papierosy. Regularne palenie elektronicznych papierosów prowadzi do reakcji zapalnych wielu narządów, w tym mózgu, serca, płuc i okrężnicy. Co gorsza, doprowadza do osłabienia odporności i znacznie gorzej przechodzi się np. infekcję koronawirusem SARS-CoV-2.
Szkodliwość elektronicznych papierosów. Jaki mają wpływ na zdrowie?
Jak wyjaśnili eksperci, badania dotyczą osób, które krótkotrwale paliły e-papierosy. Sprawdzano przede wszystkim starsze urządzenia i kapsułki z niską zawartością nikotyny. Autorzy badania zawracają uwagę, że wspomniane kapsułki są na rynku od niedawna, więc jeszcze nie można dokładnie zweryfikować ich wpływu na zdrowie palacza. Autorzy najnowszego badania skoncentrowali się na nikotynowych wyrobach znanej firmy JUUL o popularnych smakach mięty oraz mango. Badania przez 3 miesiące prowadzono na myszach, poddając je działaniu aerozoli.
Wielu użytkowników produktów JUUL to nastolatki lub młodzi dorośli, których mózgi nadal się rozwijają. Dlatego to dosyć przerażające - dowiedzieć się, co może dziać się w ich mózgach, biorąc pod uwagę możliwe skutki dla zdrowia psychicznego i ich zachowania w przyszłości. Na przykład serca myszy wdychających aerozol miętowy były wrażliwsze na efekty bakteryjnego zapalenia płuc. To nas zupełnie zaskoczyło. Pokazuje to, że także chemikalia związane ze smakiem powodują patologiczne zmiany. Jeśli ktoś często używa miętowych e-papierosów JUUL i zakazi się COVID-19, możliwe, że jego organizm zareaguje na infekcję inaczej– wyjaśnia prof. Crotty Alexander. (Polsat News)
Elektroniczne papierosy mają szczególnie destrukcyjny wpływ na mózg, gdzie wykryto najwięcej markerów stanu zapalnego. Zlokalizowane były głównie w odpowiedzialnym za motywację i tzw. przetwarzanie nagrody jądrze półleżącym wykryli także zmiany w ekspresji związanych z zapaleniami genów. Stany zapalne w tym rejonie mózgu prowadzą do uzależnień, lęków i depresji.
Aktywność prozapalnych genów została także wykryta w okrężnicy. Zdiagnozowano również potencjalną podatność serca na infekcję. Prawdopodobnie w płucach e-palacza dochodzi do długoterminowych negatywnych skutków z powodu aktywności genów prozapalnych.
Według badań zleconych przez Rzecznika Praw Dziecka, w Polsce takich urządzeń używa już co czwarty nastolatek. Ponad 70 proc. amatorów e-papierosów w wieku poniżej 20 lat, w Polsce pali regularnie – podaje Polsat News.
Oceń artykuł
Tu się dzieje
