Oceń
Ksiądz nie odpuści w konfesjonale kilku grzechów - uznawane są one bowiem za nieprzebaczalne. Zobacz, kiedy nie dostaniesz rozgrzeszenia. Warto się na to psychicznie przygotować.
Ksiądz w konfesjonale nie wszystkie grzechy może wiernemu darować. Są sytuacje, w których nie otrzymamy rozgrzeszenia. Chociaż Kościół katolicki w Polsce przechodzi ogromny kryzys - z pewnością dla wielu osób sprawy duchowe wciąż są ważne.
Osoby przystępujące do spowiedzi często odczuwają lęk przed nieotrzymaniem rozgrzeszenia. Kiedy jest on w pełni uzasadniony, a kiedy wynika z bezpodstawnych obaw?
Ksiądz nie udzieli ci za to rozgrzeszenia
Ksiądz nie może udzielić grzesznikowi rozgrzeszenia w kilku przypadkach. Poniżej wymieniamy grzech, przez które nie odejdziecie od konfesjonału z uśmiechem na twarzy.
Pierwszym z nich jest popularna w ostatnim czasie apostazja. Zgodnie z zasadami obowiązującymi w Kościele katolickim ma ona bardzo poważne konsekwencje. Na apostatę zostaje nałożona ekskomunika, w praktyce oznacza ona, że: taka osoba nie może przyjmować sakramentów, pozbawiona jest katolickiego pogrzebu, nie może być chrzestnym ani wziąć kościelnego ślubu.
Kolejnym grzechem, za który nie otrzymamy rozgrzeszenia - jest życie w konkubinacie. Kościół głosi, że tylko małżonkowie mogą mieszkać razem. Wspólne pożycie pary niezwiązanej węzłem małżeńskim jest więc obrazą Boga. Takie osoby, chcąc uzyskać rozgrzeszenie, muszą zamieszkać oddzielnie lub wziąć ślub kościelny.
Kolejnym, najbardziej kontrowersyjnym w ostatnim czasie, jest aborcja. "Kto powoduje przerwanie ciąży, po zaistnieniu skutku, podlega ekskomunice wiążącej mocą samego prawa" - czytamy w "Kodeksie Prawa Kanonicznego". Papież Franciszek wiele zmienił w tym temacie i dzięki jego decyzjom, każdy mający prawo do spowiadania ksiądz może ten czyn kobiecie odpuścić.
Ostatnim przypadkiem, w którym nie uzyskamy odpuszczenia grzechów - jest świętokradztwo, a więc "znieważenie miejsca, przedmiotu albo osoby poświęconych Bogu".
Oceń artykuł