18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Koronawirus w Polsce

Jak rozpoznać COVID-19? Jak się chronić przed koronawirusem?

Emilia Waszczuk
04.03.2020  09:52
Jak rozpoznać COVID-19? Jak się chronić przed koronawirusem?
Jak rozpoznać COVID-19? Jak się chronić przed koronawirusem? Fot: Shutterstock

Koronawirus SARS-CoV-2 wywołujący chorobę COVID-19 rozprzestrzenia się po świecie. Jak rozpoznać, czy jesteśmy zarażeni i jak chronić się przed wirusem?

Koronawirus SARS-CoV-2 zaraża w kolejnych krajach. W środę 4 marca Minister Zdrowia Łukasz Szumowski potwierdził pierwszy przypadek choroby COVID-19 w Polsce.

W Europie codziennie przybywa nowych zarażonych i niestety ofiar koronawirusa. Jak uchronić się przed zarażeniem i jak postępować, gdy podejrzewamy u siebie chorobę COVID-19?

Koronawirus - objawy

COVID-19 wywołuje objawy podobne do grypy, ale warto wiedzieć, że choroby nie przebiegają identycznie. Co jeszcze ważniejsze, nie wszystkie typowe symptomy zarażenia koronawirusem muszą wystąpić u pacjenta, a okres inkubacji wirusa w organizmie może trwać nawet 14-21 dni!

Do najczęstszych, typowych objawów COVID-19 należą:

  • wysoka gorączka (powyżej 38 stopni),
  • kaszel,
  • duszności,
  • bóle mięśni,
  • zmęczenie.

W czasie badania ETG klatki piersiowej obserwuje się typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi ociekami.

Szczególnie narażone są:

  • osoby cierpiące na inne choroby,
  • z obniżoną odpornością,
  • starsze.

Ciężki przebieg choroby obserwuje się u około 15-20 procent pacjentów. Umiera 2-3 procent zarażonych.

Jeśli zaobserwowałeś u siebie wymienione objawy i podejrzewasz, że mogłeś zarazić się koronawirusem (wróciłeś z zagranicy, np. Chin czy Włoch, miałeś kontakt z zarażonym) pod żadnym pozorem nie wychodź z domu i nie idź do placówki medycznej! Zadzwoń pod numer ratunkowy. Zostanie wysłana po ciebie specjalistyczna karetka, trafisz bezpośrednio do szpitala, na oddział zakaźny. 

Jak się chronić?

Główny Inspektorat Sanitarny wydał specjalne zalecenia, jak chronić się przed koronawirusem. Przede wszystkim należy jak najczęściej myć ręce wodą z mydłem i stosować środki odkażające (tu podajemy przepis na domowy żel antybakteryjny).

Należy unikać dotykania przedmiotów, z którymi mają kontakt inni ludzie - np. klamki czy poręcze. Trzeba też uważać na własne ciało i pod żadnym pozorem nie dotykać twarzy, w tym ust, nosa i oczu.

Jeśli zauważymy osoby z objawami choroby (nie tylko koronawirusa, ale też np. grypy) starajmy się zachować bezpieczną odległość - minimum 1 metr.

Dodatkowo GIS odradza podróże do krajów, gdzie odnotowano najwięcej przypadków zarażeń, w szczególności Chin, Hongkongu, Korei Południowej, Włoch, Iranu, ale też Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu.

Czytaj także
Przeczytaj więcej