18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Coś uderzyło w Ziemię?

NIEBO NA ŚLĄSKU PRZESZYŁA KULA ŚWIATŁA! [wideo]

14.01.2022  08:50
Kula światła na śląskim niebie. Co to było?
Kula światła na śląskim niebie. Co to było? Fot: Triff/shutterstock

Kula białego, jaskrawego światła przecięła w czwartek wieczorem niebo na Śląsku. Co to było? 

Niezwykłe zjawisko mogli wieczorem w czwartek zaobserwować mieszkańcy Śląska. Tuż po godzinie 18 niebo rozświetlił bardzo jasny, jaskrawy wręcz obiekt. Najpierw wyglądał jak sunąca przez ciemność kijanka z długim ogonkiem, w momencie kulminacyjnym zamienił się w wielką kulę rażącego oczy światła. Cóż to było?

Jasny obiekt wieczorem zobaczyć mogli także mieszkańcy Czech i Węgier. Jak donosi Dziennik Zachodni, był to wyjątkowo urokliwy i zapierający dech w piersiach, ale też nieco przerażający meteor.

Bolid na Śląsku

Meteor, zwany też bolidem, to nie to samo, co zwykły meteoryt. Meteoryty to niewielkie fragmenty kosmicznej materii, znane powszechnie jako spadające gwiazdy. Czasem zdarza im się zabłądzić i wpadają w ziemską atmosferę. Bolidy to zaś duże fragmenty kosmicznej materii, które wpadają do atmosfery i nagrzewają się do temperatury tak dużej (kilka tysięcy stopni Celsjusza), że zaczynają świecić. Na niebie pojawiają się stosunkowo rzadko i wyglądają jak przecinające je kule białego ognia. Ich przelotowi towarzyszy nie tylko błysk, ale i charakterystyczny dźwięk.

W sieci już pojawiły się pierwsze nagrania z czwartkowego przelotu bolidu. Piękne, czy straszne?

Czytaj także