18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Uważajcie!

Jednorazowe maseczki mogą szkodzić! Skrywają mnóstwo toksyn

Bartłomiej Ciepielewski
11.05.2021  17:12
Maseczki jednorazowe zagrażają środowisku
Maseczki jednorazowe zagrażają środowisku Fot: Tatyana Azarova/Shutterstock

Brytyjscy naukowcy wzięli pod lupę jednorazowe maseczki stosowane do ochrony przed COVID-19. Jak się okazało, ich włókna zawierają mnóstwo toksyn, które po kontakcie z wodą stanowią ogromne zagrożenie.

Jednorazowe maseczki są nadal jednym z głównych narzędzi do walki z pandemią. Od kilku miesięcy sporą popularność zyskały także w Polsce, wypierając stosowane dotychczas wersje bawełniane.

Naukowcy z University College London oraz Swansea University przekonują, że maseczki jednorazowe stanowią poważne zagrożenie dla środowiska. Gdyby z nich zrezygnować, to nie powstałoby 66 tysięcy ton skażonych odpadów w ciągu jednego roku.

Maseczki jednorazowe zagrażają środowisku

Szkodliwość maseczek jednorazowych potwierdziły badania na Seansea University. Eksperci przeprowadzili eksperyment, podczas którego zanurzyli je w wodzie, by sprawdzić jakie substancje zostają wtedy uwalniane do środowiska. Okazało się, że niepozornie wyglądające maski zanieczyszczają wodę mikroplastikiem, nanplastikiem, a także metalami ciężkimi (m.in. antymon, ołów, kadm).

Istnieje niepokojąca liczba dowodów, które sugerują, że [maseczki jednorazowe - przyp. red] mogą potencjalnie mieć znaczący wpływ na środowisko poprzez uwalnianie zanieczyszczeń przez zwykłe wystawianie ich na działanie wody. Wiele toksycznych zanieczyszczeń znalezionych w naszych badaniach ma właściwości bioakumulacyjne po uwolnieniu do środowiska, a nasze odkrycia pokazują, że mogą one być jednym z głównych źródeł tych zanieczyszczeń środowiska podczas i po pandemii COVID-19 - poinformował kierownik badań dr Sarper Sarp.

Badacz przekonuje, że maseczki są niezwykle ważnym elementem walki z pandemią, ale konieczne jest wprowadzenie regulacji, które pozwolą na wytwarzanie produktów przyjaznych środowisku.

Czytaj także
Przeczytaj więcej