18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Kiedy trafi do Polski?

Jest lek na COVID-19! Zabójcza skuteczność!

04.02.2022  16:52
 Paxlovid to obecnie najskuteczniejszy lek na COVID-19?
Paxlovid to obecnie najskuteczniejszy lek na COVID-19? Fot: Lukasz Solski/East News

Czy naukowcy znajdą w końcu sposób, by ostatecznie pokonać pandemię koronawirusa? Wszystko wskazuje na to, że TAK! Wirusolodzy potwierdzają, że skuteczność leku Paxlovid w walce z COVID-19 i redukcją powikłań COVID-19 wymagających hospitalizacji jest obiecująco wysoka.

Kiedy powstanie skuteczny lek na COVID-19? Europejska Agencja Leków warunkowo dopuściła do użytku na terenie Unii Europejskiej lex Paxlovid, który jest adresowany dla osób z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 i obarczonych ryzykiem ciężkiego przebiegu COVID-19. Prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii UMCS w Lublinie ocenia jego skuteczność nawet na 90%. Co więcej, doustna terapia przeciwwirusowa Paxlovidem zmniejsza ryzyko hospitalizacji lub śmierci aż o 89 proc.

Paxlovid to cudowny lek na COVID?

Zdaniem prof. Szuster-Ciesielskiej, lek Paxlovid będzie w stanie leczyć wiele różnych odmian koronawirusa. Naukowcy chwalą się również, że nowy lek działa z wykorzystaniem konserwatywnego enzymu proteazy wirusowej, którą koronawirus wykorzystuje do swojej replikacji.

To lek, który składa się z dwóch związków aktywnych. W opakowaniu znajduje się 30 tabletek, z czego 20 stanowi substancja czynna PF-07321332, a 10 tabletek to rytonawir, który stosowany jest w terapii HIV. Zadaniem obydwu substancji jest blokada konserwatywnego enzymu proteazy wirusowej, którą koronawirus wykorzystuje do swojej replikacji. To powoduje, że traci on zdolność namnażania się – wyjaśniła prof. Szuster-Ciesielska.

Paxlovid ma być przepisywany przez lekarzy rodzinnych tak jak Molnopuravir. Ma być jednak podawany tylko pacjentom w grupie ryzyka. Co ważne, leku nie można stosować profilaktycznie przed wystąpieniem objawów COVID-19. Cena leku szacowana jest na 530 dolarów za opakowanie, ale nie wiadomo czy w Polsce będzie podlegał refundacji. Prezes Pfizer Polska Dorota Hryniewiecka-Firlej już zapowiedziała w rozmowie z PAP, że polscy lekarze już lada moment będą mogli swobodnie przepisywać wspomniany lek. Wiadomo również, że Pfizer zamierza do końca 2022 r. wyprodukować liczbę dawek wystarczającą do przeprowadzenia 120 milionów pełnych cykli leczenia. Producent podkreśla, że niezależnie od wysokiej skuteczności, lek nie zastąpi szczepionek.

Co ciekawe, w przeciwieństwie do Molnopuraviru, Paxlovid nie zwiększa liczby mutacji.

Ważnym czynnikiem jest tu czas, ponieważ ten lek bardzo dobrze sprawdza się, kiedy podawany jest jak najszybciej, w ciągu 3-5 dni od momentu pojawienia się pierwszych objawów. Dlatego pacjenci nie powinni zwlekać z wizytą u lekarza, w szczególności chodzi o osoby z innymi, przewlekłymi schorzeniami i osoby starsze zaleca prof. Szuster-Ciesielska. (Polsat News)

Czytaj także