18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Dlaczego?

Jesteś w tej grupie osób? Zakażenie Covid-19 nie będzie dramatem

18.04.2021  15:39
Covid-19 i alergicy
Covid-19 i alergicy Fot: Tiwiplusk/Shutterstock

Covid-19 to zdradliwa choroba, która właściwie nigdy nie wiadomo, jak przebiegnie. Niektórych koronawirus zabiera do grobu, inni przechodzą go jak zwykły katar. Naukowcy ustalili, która grupa osób jest nieznacznie bardziej bezpieczna niż reszta populacji. Nigdy byście na to nie wpadli!

Covid-19 wstrząsnął naszym światem w posadach. Chyba nikt nie spodziewał się, że niewidoczny, wirusowy przeciwnik może aż tak mocno uprzykrzyć nam życie, do czasu wybuchu pandemii. Teraz każdy z nas żyje w wielkim strachu.

Od początku zarazy wyraźnie widać jednak, że niektóre osoby przechodzą zakażenie o wiele łagodniej niż inne. Naukowcy postanowili pochylić się nad tym zagadnieniem i wiedzą już, dlaczego dla części osób Covid-19 to zaledwie lekkie przeziębienie, a dla reszty śmiertelna pułapka, z której nie ma wyjścia.

Covid-19 i alergicy

O odkryciu informuje w rozmowie z PAP dr Piotr Dąbrowiecki. Alergolog z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie stwierdził, że alergicy przyjmujący leki w postaci sterydów wziewnych są bardziej odporni na zakażenie koronawirusem. Dodatkowo - w razie ewentualnego zakażenia grupa ta przechodzi je znacznie lżej niż inni.

Ostatnie badania dowodzą, że alergicy przyjmujący leki - sterydy wziewne czy sterydy działające miejscowo, w obrębie nosa - rzadziej zakażają się koronawirusem, a nawet jeśli, to choroba ma lżejszy przebieg. Sterydy wziewne zmniejszają ilość objawów COVID-19 u pacjentów i skracają czas choroby

- przyznał dr Dąbrowiecki.

Co więcej, u alergików zdecydowanie mniej nasilona jest (fachowo brzmiąca) ekspresja receptorów angiotensyny II, przez które koronawirus dostaje się do organizmu. Dzięki temu jest im ciężej się zakazić od innych. W największym skrócie można stwierdzić, że to, co im na co dzień uprzykrzało życie, czyli alergia - teraz jest ich błogosławieństwem.

Patrząc na statystyki, można zauważyć, że odsetek osób z alergicznym nieżytem nosa czy astmą alergiczną jest zdecydowanie mniejszy wśród zakażonych, niż wśród całej populacji

- zauważa lekarz.

Dodatkowo, dla alergików dobrym wyjściem są maseczki, które filtrują powietrze i dzięki temu nieco zmniejszają ich kontakt z pyłkami, które normalnie straszliwie źle wpływały na ich zdrowie i samopoczucie w wiosenno-letnim okresie. Najważniejsze jest jednak utrzymywanie rzeczy, którymi zasłaniamy usta i nos - w nienagannej czystości.

Czytaj także