18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Nie dla wszystkich

Jodek potasu już w magazynach. Kto nie może go przyjmować?

06.10.2022  20:59
Jodek potasu - kiedy zażyć?
Jodek potasu - kiedy zażyć? Fot: Pavel Kubarkov/Shutterstock

Tabletki z jodkiem potasu trafiły już do gminnych magazynów – jest to działanie prewencyjne, bo nigdy nie wiadomo, co może się wydarzyć. Teraz trzeba tylko wiedzieć, kto może przyjmować jodek i potasu i kto go przyjmować nie może. No i przede wszystkim – kiedy i po co użyć tego preparatu?

Tabletki z jodkiem potasu trafiły już do wielu polskich miast i trzymane są na razie w specjalnych magazynach. Wyznaczane są teraz punkty dystrybucji, żeby rozdać tabletki na wypadek katastrofy atomowej, np. eksplozji w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej lub ataku bronią nuklearną.

Kiedy przyjąć jodek potasu?

Co najważniejsze, jodek potasu nie jest zażywany profilaktycznie! Używa się tylko po to, aby uniknąć przyjęcia jodu radioaktywnego. Tym samym teraz nie jest w ogóle wskazane przyjmowanie tego preparatu.

Dla kogo jodek potasu?

Jodek potasu skierowany jest przede wszystkim do osób, które są najbardziej narażone na działanie radioaktywnego jodu. Chodzi o osoby w okresie rozwoju, a także płody – wówczas tabletkę zażywa kobieta w ciąży. Jodek potasu jest istotny więc dla kobiet w ciąży i karmiących oraz dla dzieci, które ciągle rosną – w wieku szkolnym i przedszkolnym.

Kto nie może przyjmować jodku potasu?

Nawet w przypadku zagrożenia działaniem radioaktywnego jodu, preparatu nie powinny przyjmować osoby z nadczynnością tarczycy lub z guzkami na tarczycy, które mogą być nowotworem złośliwym. Wówczas uniemożliwione zostanie dalsze leczenie tych schorzeń nawet na kilka tygodni. Inne choroby, które są przeciwwskazaniem dla przyjmowania jodku potasu to niewydolność nadnerczy i niewydolność nerek. Takich tabletek nie powinny przyjmować również osoby, które biorą leki hamujące wydalanie potasu lub jego zwrotną resorpcję.

Czytaj także