18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

znajdą cię

KOMUNIA? Fiskus już zaciera ręce. PODATEK ZA PREZENT SIĘ NALEŻY

16.05.2022  12:00
kiedy płacimy podatek od prezentu komunijnego?
kiedy płacimy podatek od prezentu komunijnego? Fot: Bartłomiej Magierowski/East News

Nie chcesz płacić kar? Grzecznie sam się rozlicz z fiskusem. Prezenty komunijne PODLEGAJĄ OPODATKOWANIU.

Maj to tradycyjnie już czas pierwszych komunii, powoli zaczyna się też sezon letnich wesel. Piękna aura zachęca do imprez i świętowania ważnych rodzinnych i kościelnych uroczystości, a te zawsze wiążą się z prezentami.

Już kilka lat temu krzykiem mody komunijnych prezentów były quady. Rower? Zegarek? To już przeżytek! Dziś pożądane są nowoczesne smartfony czy komputery, rodzice chrzestni wydają na prezenty majątki, a często zdarza się, że nie tylko oni. Mało kto pamięta jednak, że drogi prezent to pożywka dla fiskusa. Urzędnicy bardzo chętnie zainteresują się podarkami, od których rodzice powinni odprowadzić sowite podatki.

Komunia? Pamiętaj o podatku!

Kiedy i od jakich kwot należy się udać do urzędu? Kiedy reagować, by nie płacić kar? Wszystko to jest oczywiście jasno rozpisane w prawie, a dokładniej w przepisach ustawy o podatku od spadków i darowizn. Wyróżnia się trzy odrębne grupy kwotowe, od których darowizna (w tym także prezent na komunię czy wesele) podlega opodatkowaniu.

To, ile warty może być prezent, by nie musieć za niego dodatkowo płacić państwu, zależy od stopnia pokrewieństwa między darującym a obdarowanym. Jeśli dziecko dostaje prezent z okazji pierwszej komunii od rodziców, dziadków czy rodzeństwa, ale też od ojczyma czy macochy, wartość podarunku nie może przekroczyć kwoty 9 637 złotych. Jeśli wart jest więcej, w ciągu 6 miesięcy od otrzymania go, rodzice/opiekunowie muszą zgłosić to Urzędowi Skarbowemu. Pominięcie zgłoszenia może skutkować wysoką karą.

Podatek od prezentu. Kiedy płacimy?

Nieco mniejsza granica kwotowa obowiązuje, gdy prezent pochodzi od trochę dalszej rodziny. Rodzeństwo rodziców, ich dzieci, żony i mężowie, mogą wręczać pierwszokomunijnym podarki o wartości maksymalnie 7 276 złotych. Droższe ulegają już opodatkowaniu, a ze skarbówką trzeba rozliczyć się w ciągu miesiąca.

Ostatnia grupa to prezenty od osób niespokrewnionych, na przykład przyjaciół rodziny. Tu maksymalna nieopodatkowana kwota wynosi 4 092 złote. Jeśli prezent będzie droższy, na zapłatę podatku skarbówka daje obdarowanym maksymalnie miesiąc.