18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Śledztwo WHO

KORONAWIRUS WYCIEKŁ Z LABORATORIUM? Szokujące informacje

Emilia Waszczuk
31.03.2021  08:53
Koronawirus wydostał się z laboratorium?
Koronawirus wydostał się z laboratorium? Fot: peenat/Shutterstock

Wielka pandemia to dzieło człowieka? Koronawirus SARS-COV-2 wydostał się z laboratorium? WHO publikuje zaskakujący raport i zapowiada śledztwo.

Pandemia koronawirusa SARS-COV-2 od roku paraliżuje świat, w Polsce mamy najtrudniejszą sytuację od jej rozpoczęcia, krążą plotki o godzinie policyjnej i stanie wyjątkowym i nie wiadomo, kiedy to wszystko się skończy. Jednocześnie ciągle nie wiadomo, skąd tak naprawdę wziął się patogen, który wywrócił życie milionów ludzi do góry nogami.

Sprawą zajęła się Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), która we wtorek przedstawiła ostateczny raport w tej sprawie. Czego się dowiedzieliśmy? Między innymi, że zaczną badania nad... WYDOSTANIEM SIĘ KORONAWIRUSA Z LABORATORIUM.

Koronawirus z laboratorium?

Śledztwa w sprawie hipotezy, że SARS-COV-2 wydostał się z laboratorium, żąda dziś szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. W czasie briefingu prasowego oznajmił, że chciałby stworzyć nowy zespół ekspertów, których wyśle do Chin, a którzy dokładnie sprawdzą, na ile koronawirus może być dziełem człowieka lub o ile pandemia może wynikać z błędu ludzi pracujących w laboratorium w Wuhan.

Zbadanie takiej ewentualności wymaga dalszych badań, prawdopodobnie z udziałem nowych misji i wyspecjalizowanych ekspertów

- oznajmił Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Tymczasem WHO opublikowała raport sporządzony przez zespół niezależnych ekspertów, który ingerencję człowieka w powstanie i wyciek koronawirusa uważa za wielce nieprawdopodobną.

Skąd się wziął koronawirus SARS-COV-2?

Skoro koronawirus raczej nie wydostał się z laboratorium w Wuhan, skąd wziął się na świecie i dlaczego go sparaliżował? W raporcie opublikowanym przez WHO nie znajdziemy odpowiedzi na to pytanie, a jedynie przypuszczenia.

Za najbardziej prawdopodobną eksperci uważają wersję, w której SARS-COV-2 "przeskoczył" bezpośrednio ze zwierzęcia na człowieka, czyli "przejście z rezerwuaru naturalnego poprzez nosiciela pośredniego, na człowieka". Oznacza to, że jeśli koronawirus mutował w ciele nietoperza, nietoperze przekazały go innemu zwierzęciu, a zwierzę to - człowiekowi. Wśród gatunków wymienianych jako najpewniejsi pośrednicy znalazły się koty, norki, ryjkonosy i łuskowce.

Kolejna hipoteza, którą naukowcy uważają za prawdopodobną, to przejście koronawirusa na człowieka przez zamrożone mięso zwierzęcia.

Czytaj także
Przeczytaj więcej