18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Księżyc zmieni kolor!

Dziś w nocy na niebie KRWAWY KSIĘŻYC! To będzie niezwykłe zaćmienie

15.05.2022  11:40
Krwawy Księżyc na niebie  maju!
Krwawy Księżyc na niebie maju! Fot: muratart/Shutterstock

Prawdziwa gratka dla obserwatorów nieba. W nocy z 15 na 16 maja czeka nas pełnia Księżyca i jego zaćmienie. Czeka nas zjawisko zwane KRWAWYM KSIĘŻYCEM. Satelita zmieni kolor!

W nocy z niedzieli na poniedziałek, 15-16 maja, będziemy mieli okazję do podziwiania wspaniałego zjawiska. Nie dość, że czeka nas przepiękna, jasna pełnia Księżyca, to jeszcze księżyc ten ulegnie zaćmieniu i... przybierze czerwoną barwę. Majowa pełnia nie bez powodu nosi nazwę KRWAWEGO KSIĘŻYCA i budzi entuzjazm obserwatorów.

Co ważne, zaćmienia Księżyca obserwować możemy wyłącznie, gdy ten jest w fazie pełni, nie każda pełnia oznacza jednak zaćmienie. W tym roku mamy z nim do czynienia po raz pierwszy. Kiedy jednak zaćmienie szczęśliwie nastąpi, można je obserwować z każdego zakątka planety. Choć nie wszędzie wygląda tak samo.

Zaćmienie Księżyca

Polacy na zaćmienie Księżyca będą musieli się specjalnie przygotować. Po pierwsze, należy ustawić budziki, bo to nastąpi dopiero nad ranem, tuż przed zachodem satelity i przed wschodem słońca. Po drugie, trzeba się uzbroić w cierpliwość i przygotować na ewentualne rozczarowanie (o tym później). Pamiętajmy też, że nie ujrzymy zaćmienia całkowitego - takie szczęście będą mieć dzisiejszej nocy mieszkańcy zachodnich krańców Europy. Jeśli więc mieszkacie np. w Wielkiej Brytanii, czeka Was przepiękne zjawisko.

Całkowite zaćmienie Księżyca widoczne będzie także dla Ameryki Południowej, na wschodzie o południu Ameryki Północnej, na Antarktydzie i  zachodnich obrzeżach Afryki. Szczęście mogą mieć też marynarze na Oceanie Spokojnym i Atlantyku.

Krwawy Księżyc na niebie

W nocy z 15 na 16 maja Ziemia, Księżyc i Słońce ustawią się w tej samej linii. Księżyc w pełni wejdzie w obszar cienia rzucanego przez Ziemię. Z Ziemi dotrze do niego załamane przez atmosferę ziemską światło i satelita przybierze krwistą, czerwoną barwę. Tak nastąpi zaćmienie i na niebie wykwitnie tzw. Krwawy Księżyc.

W Polsce obserwować będziemy zaćmienie półcieniowe i pierwsze fragmenty zaćmienia częściowego. Na obserwację należy przygotować się po godzinie 4 nad ranem. Na wschodzie Polski zachód Księżyca zacznie się o godzinie 4,28, w Centrum i na Pomorzu o 4,41, a na zachodzie o 5.02. Obserwację utrudni fakt, że niebo będzie już dość jasne, a Księżyc znajdzie się nisko nad horyzontem.