18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Wirus na zawsze!

Nie zatrzymamy COVID-19. Grozi nam ENDEMIA!

Wojciech Kozicki
24.10.2020  14:47
Kiedy koniec koronawirusa? Być może nigdy go nie zatrzymamy
Kiedy koniec koronawirusa? Być może nigdy go nie zatrzymamy Fot: Mateusz Grochocki/East News

Koronawirus w Polsce atakuje jak wściekły, druga fala epidemia uderzyła w kraj jak tsunami z Wuhan. Rząd zapowiada, że niedługo krzywa zachorowań będzie się wypłaszczać, ale eksperci ostrzegają – COVID-19 nie zniknie! Pandemia zamieni się w endemię.

Kiedy koniec epidemii koronawirusa? Jak pisze medonet.pl, opierając się na analizach profesora epidemiologii teoretycznej Hansa Heesterbreeka, wirus z Wuhan może z nami zostać już na zawsze. Będzie to jednak wirus endemiczny.

Wirusy endemiczne - czym jest endemia?

Jak prognozuje medonet.pl, obecne restrykcje i obostrzenia nie sprawią, że całkowicie wyeliminujemy SARS-CoV-2. W tym celu konieczne byłoby zamknięcie i odizolowanie całego kraju od świata zewnętrznego. Wprowadzone nadzwyczajne środki bezpieczeństwa mogą jedynie opanować rozprzestrzenianie się choroby, a wirus będzie jeszcze długo krążył w populacji.

Być może dołączy do dużej i wciąż rosnącej rodziny chorób zakaźnych, które znane są jako endemiczne w populacji ludzkiej – zapowiada medonet.pl.

Grozi nam endemia – co to znaczy? Wprost wyjaśnia, że to sytuacja, gdy  „infekcja w lokalizacji geograficznej, która istnieje wiecznie”.

Wirusy endemiczne występują stale na danym obszarze, a liczba zachorowań  przez wiele lat może utrzymywać się  na tym samym poziomie. Jeśli chodzi o koronawirusa, endemia może oznaczać stałą obecność w społeczności, ale przy niskim poziomie zakażeń. Będzie rozprzestrzeniał się nawet jeśli określone lokalizacje osiągną odporność populacji. Przykłady chorób endemicznych to np. denga lub HIV.

Jak pisze Hans Heesterbeek, profesor epidemiologii teoretycznej, w artykule opublikowanym w IFL science, teoretycznie infekcja staje się endemiczna, jeśli średnio każda chora osoba może zarazić kolejną, czyli w momencie, gdy współczynnik reprodukcji wirusa wynosi 1 – wyjaśnia Medonet.

Czytaj także
Przeczytaj więcej