18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Niebezpieczne maluchy

Komary tygrysie szturmują powietrze. KRYJ SIĘ KTO MOŻE!

12.05.2022  08:34
Komary tygrysie w kraju
Komary tygrysie w kraju Fot: ROBERT STACHNIK/REPORTER

Komary tygrysie (zwane również azjatyckimi) doleciały do Polski. Paskudnego osobnika sfotografował jakiś czas temu emerytowany pracownik Uniwersytetu Śląskiego. Czy w to zapowiadające się na gorące lato, czeka nas powtórka z rozrywki?

Komary tygrysie (inaczej azjatyckie) są znacznie większe niż nasze rodzime osobniki. Jak się okazało, latały już po Katowicach. Zdjęcie jednego z nich wykonał emerytowany pracownik Uniwersytetu Śląskiego, dr Antoni Winiarski.

Jakim w ogóle cudem owad z odległego kontynentu znalazł się u nas? Wszystko przez rosnący ruch międzykontynentalny. Ludzie wyjeżdżają na wakacje w różne miejsca i często przywożą z nich chociażby takich "obywateli" jak komar tygrysi. Nawet pandemia nikogo nie zahamowała!

Komary tygrysie zagrażają Polakom?

Dr Antoni Winiarski sfotografował osobnika koło swojego garażu. Jest to tym samym pierwsze udokumentowane fotografią pojawienie się komara azjatyckiego w Polsce.

28 maja 2019 r. sfotografowałem komara tygrysiego w Katowicach przy ul. Grodowej koło garaży i jest to pierwsze udokumentowane stwierdzenie obecności tego owada w Polsce. Komary tygrysie witały mnie, gdy podjeżdżałem samochodem pod garaż. Zwabiało je ciepło silnika samochodu 

- mówił dr Antoni Winiarski w informacji przesłanej redakcji Dziennika Zachodniego. 

Komary tygrysie wyróżniają się przede wszystkim wyglądem i rozmiarem.

Dorosłe osobniki są większe, niż znane nam komary brzęczące (Culex pipiens) i mają dłuższe kłujki (ssawki). Ich ciało osiąga długość 10 mm, o 4 mm więcej niż komarów brzęczących. Komary tygrysie łatwo można odróżnić od innych komarów, gdyż mają białe paski na odnóżach i odwłoku

 - informuje dr Winiarski. 

Nasze rodzime komary nie są groźne. Jedynie ich ugryzienia sprawiają nam swędzący dyskomfort, ale na ogół nie powodują chorób. Sprawa ma się zupełnie inaczej w przypadku komara tygrysiego. Te przenoszą wiele groźnych, nieznanych nam, tropikalnych chorób. Należą do nich m.in. denga, czikungunia, gorączka Zachodniego Nilu czy żółta febra.

Uważajcie na to małe, gryzące ustrojstwo!