COVID-19 to aperitif przez horrorem

Komary przyniosą 3 epidemie. Tropikalna zagłada!

Wojciech Kozicki
07.05.2020  19:17
Komary i choroby tropikalne w Europie - nadciągają nowe epidemie
Komary i choroby tropikalne w Europie - nadciągają nowe epidemie Fot: Pixabay.com/ekamelev

Koronawirus to dopiero początek kłopotów w Europie. Okazuje się, że czekają nas kolejne mordercze epidemie, które będą roznosiły komary. Do 2030 roku Europejczyków zmasakrują takie choroby tropikalne jak denga, wirus Zika i żółta febra.

Globalne ocieplenie sprawi, że pandemia koronawirusa to dopiero początek epidemicznego piekła w Europie. Uniwersytet Imperial College London przeprowadził badania, z których wynika, że komary egipskie (Aedes aegypti) wkrótce będą roznosiły na Starym Kontynencie takie choroby jak wirus denga, wirus Zika i żółta febra. Staną się one „powszechne do 2030 roku”.

Komary i choroby tropikalne

Eksperci prognozują, że obszar występowania komarów roznoszących wspomniane choroby znacznie się poszerzy w ciągu następnych 10 lat. Obejmie m.in. Hiszpanię, Portugalię, Grecję i Turcję.

Zdaniem naukowców z Uniwersytet Imperial College London, winne nadciągającej katastrofie są wzrost temperatury i rosnąca emisja gazów cieplarnianych. Wpływają one znacząco na cykl życiowy komara.

Warto wspomnieć, że denga już teraz jest w Europie. Jak przypomina medonet.pl, wirus dengi już szaleje w południowej Europie, a na Maderze zachorowało niedawno kilka tysięcy turystów. Co gorsza, we Włoszech, Chorwacji, południowej i środkowej Francji, południowych Niemczech, Grecji, Albanii, Białorusi, Portugalii i Hiszpanii atakuje już gorączka Zachodniego Nilu.

Co gorsza, dengę można pomylić z koronawirusem.

Dwiema chorobami można zarazić się w różny sposób - koronawirus przenoszony jest przez człowieka, a wirus dengi przez ugryzienie komara tygrysiego - ale ich objawy kliniczne są podobne: kaszel, gorączka, ból głowy czy bóle mięśni - Radio ZET czytuje Agencję AFP.

Przeczytaj więcej
Komentarze