18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Szczepionki obowiązkowe?

Będą kolejne szczepienia na covid. UE ujawnia plany

Wojciech Kozicki
16.02.2021  18:46
Będą nowe i obowiązkowe szczepionki na COVID-19? Komisja Europejska ujawnia swoje plany
Będą nowe i obowiązkowe szczepionki na COVID-19? Komisja Europejska ujawnia swoje plany Fot: WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News

Koronawirus SARS-CoV-2 wydaje się powracać, a do tego atakują nas kolejne mutacje i warianty COVID-19. Komisja Europejska nie wyklucza, że dwie dawki szczepionki to za mało i będą konieczne szczepienia.

Koronawirus SARS-CoV-2 to epidemia pełna niespodzianek. Gdy już wydawało się, że wygrywamy wojnę z COVID-19, pojawiają się jego nowe warianty i mutacje. Koncerny medialne takie jak np. Pfizer już pracują nad trzecią dawką szczepionki, które ma uodpornić nas przed kolejnymi odmianami wirusa z Wuhan. Na tym jednak się najwyraźniej nie skończy. Komisja Europejska zapowiada, że w przypadku pojawienia się kolejnych wariantów wirusa prawdopodobniej zaistnieje konieczność dalszych szczepień.

Kolejne szczepionki na COVID-19

Rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer na konferencji prasowej w Brukseli ogłosił, że sytuacja pandemiczna jest „rozwojowa” i czekają nas kolejne mutacje koronawirusa. Przykładem są np. warianty brazylijski, południowoafrykański i brytyjski. To będzie wymagało dodatkopwych szczepień.

Paszporty szczepień w Unii Europejskiej

Mamer nie wyklucza również wprowadzenia paszportów szczepień, a od jakiego czasu wspólnie z WHO prowadzone są badania technicznych możliwości wprowadzenia takich dokumentów. Trwa sprawdzanie możliwości systemów informatycznych różnych krajów oraz dyskusja jakie prawa i przywileje otrzymałyby osoby z certyfikatem zaszczepienia.

Musimy się przygotować na możliwość, że może wystąpić potrzeba dalszego szczepienia ludzi w pewnym momencie. Żeby nadal wzmacniać ich odporność na wirusa – zapowiada Mamer. (Polsat News)

Czytaj także
Przeczytaj więcej
Komentarze