18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Było sobie życie

Koniec świata... już był! Szokujące odkrycie naukowców

22.09.2019  11:36
Koniec świata to przeszłość, ale apokalipsa może się powtórzyć!
Koniec świata to przeszłość, ale apokalipsa może się powtórzyć! Fot: Pixabay.com

Koniec świata to zjawisko, które rozpala wyobraźnię. Czekacie na uderzenie asteroidy i koniec ludzkości? Będzie apokalipsa, inwazja kosmitów, wybuch wulkanu albo przebiegunowanie Ziemi? Tymczasem data końca świata została już podana i… zagłada już się wydarzyła!

Koniec świata już się wydarzył, a życie na Ziemi wymarło niemal całkowicie. Naukowcy dotarli do próbek, dzięki którym odkryli, że  ok. 2 miliardy lat temu zginęło 99,5 procent żywych organizmów na planecie. Wymieranie kredowe, gdy doszło do zagłady dinozaurów, to przy tym pikuś. To wydarzenie nazywane jest „Great Oxidation Event”

To odkrycie jest dla nas niespodzianką. Nie oczekiwaliśmy nawet, że znajdziemy takie próbki, a tym bardziej, że dadzą takie wyniki – powiedział Peter Crockford z izraelskiego Weizmann Institute of Science and Princeton University.

Masakra biosfery

Jak napisano na łamach „PNAS”, badania oparto na analizie skał z Hudson Bay w Kanadzie, które powstały kilka miliardów lat temu. Badając baryt naukowcy dowiedzieli się ile w danym okresie znajdowało się tlenu w atmosferze. Na podstawie tego oszacowano kiedy nastąpił gwałtowny spadek żywych istot na Ziemi.

Crockford podkreśla, że to rekordowa masakra w historii Ziemi. Gdy wymierały dinozaury, zniknęło ok. 75 procent życia na planecie. Podczas wymierania nazywanego Great Dying event – które do tej pory uważano za największe – zniknęło 70 procent życia na lądzie i 96 procent w wodzie.

Przyszłość świata

Zdaniem badacza katastrofa może się powtórzyć. Podkreśla, że dziś biosfera, tak jak 2 miliardy lat temu opiera się na łańcuchu pokarmowym, a spadek poziomu tlenu znów może doprowadzić do masakry. Będzie się to jednak odbywało w tempie niezauważalnym i nieodczuwalnym dla człowieka. Spodziewa się raczej innych zagrożeń dla ludzkości i twierdzi, że naukowcy muszą częściej „tłumaczyć język skał”, by przewidzieć przyszłość Ziemi.

Przeczytaj więcej
Komentarze