18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

"Ludzie to gatunek zagrożony"

Naukowcy ostrzegają przed plagą bezpłodności

Wojciech Kozicki
27.02.2021  14:00
Spada jakość nasienia. Z powodu bezpłodności ludziom grozi wyginięcie
Spada jakość nasienia. Z powodu bezpłodności ludziom grozi wyginięcie Fot: TOMASZ RYTYCH/REPORTER/East News

Koniec świata i upadek cywilizacji człowieka nadciągają, już witamy się z gąską… dramatu nie spowoduje jednak uderzenie asteroidy, wybuch wulkanu Yellowstone lub III wojna światowa. Katastrofa czai się bardzo blisko, jest na wyciągnięcie ręki… między waszymi nogami!

Koniec świata, a przynajmniej upadek cywilizacji, jest wysoce prawdopodobny i to szybciej, niż się spodziewacie. Profesor Shanna Swan, epidemiolog środowiskowy i reprodukcyjny z Icahn School of Medicine w Mount Sinai w Nowym Jorku, ostrzega, że następuje katastrofalny spadek jakości męskiego nasienia. Statystyczny mężczyzna ma o połowę mniej plemników niż jego dziadek. W swojej książce „Count down” zwróciła uwagę jak pogarsza się jakość nasienia u mężczyzn na przestrzeni lat. Jak wynika z jej obliczeń, „do 2045 roku mediana liczby plemników ma osiągnąć zero”.

Płodność spada, plemniki są coraz słabsze! To może być koniec ludzi

Co wpływa negatywnie na płodność? Prof. Swan uważa, że zagrożenie to przede wszystkim chemikalia i kosmetyki, które każdy z nas ma w domu. Mają destrukcyjny wpływ na procesy biologiczne,  rozwój płciowy i funkcjonowanie układu hormonalnego. Ostrzega również, że płodność spada z powodu złego trybu życia, nieodpowiedniej diety, alkoholu, narkotyków, antykoncepcji, palenia papierosów, zmian kulturowych i otyłości. Podkreśla jak alarmująca jest rosnąca liczba poronień oraz częstotliwości występowania nieprawidłowości w budowie i funkcjonowaniu narządów płciowych wśród chłopców.

Profesor Swan jest współautorką badania z 2017 roku, które wykazało, że liczba plemników u mężczyzn spada. W latach 1973-2011 liczba męskich komórek rozrodczych spadła w spermie średnio o 59% – podaje Polsat News.

Coraz gorsza jakość nasienia, plaga bezpłodności

Prof. Swan prognozuje, że czeka nas kryzys demograficzny na potworną skalę, ponieważ połowa krajów świata ma współczynnik dzietności poniżej 2,1, a taki wynik nie gwarantuje zastępowalności populacji. Jej zdaniem ludzie to obecnie „gatunek zagrożony, któremu grozi wyginięcie”. Nie jest w tym strachu odosobniona, bo niedawno eksperci podczas World Economic Forum w Chinach ostrzegali, że Europejczycy, Australijczycy i Amerykanie mogą całkowicie utracić zdolności reprodukcyjne już do 2060 roku. Jak wynika z publikacji na łamach „Human Reproduction Update", której autorami są naukowcy z Hebrew University w Jerozolimie, zapłodnienie kobiety będzie coraz trudniejsze. Jakość spermy i plemników w latach 1973-2011 spadła o nawet 60 procent. 

Czytaj także
Przeczytaj więcej