18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Mogą rozpętać epidemię!

Inwazja koreańskich komarów. Europa w strachu

Wojciech Kozicki
20.10.2021  14:54
Komary koreańskie w Europie. Przenoszą zabójcze choroby?
Komary koreańskie w Europie. Przenoszą zabójcze choroby? Fot: East News/CDC-GATHANY/PHANIE

Europa ma kolejny problem, który lada moment może oznaczać zagrożenie epidemiczne. Do Europy dotarły niebezpieczne komary koreańskie Aedes koreicus i już zadomowiły się w Lombardii na północy Włoch. Zimno ich nie pokona, a do tego potencjalnie przenoszą groźne choroby.

Komary koreańskie przyleciały do Europy i to dosłownie, bo prawdopodobnie przywleczono je na Stary Kontynent drogą lotniczą. Jak na razie rozpleniły się we Włoszech i istnieje ryzyko, że lada moment rozpocznie się ich ekspansja na kolejne kraje. Zimy się nie boją, ponieważ ten gatunek komara jest odporny na zimno.

Komary koreańskie atakują Włochy. Jakie choroby przenoszą?

Dziennik "Corriere della Sera" ostrzega, że komar koreański być może jest w stanie przenosić groźne choroby. Aktualnie trwają badania na uniwersytecie w Mediolanie. Eksperci analizują tysiące larw i setki jajeczek komarów koreańskich zebranych w okolicach Bergamo i Brescii.

Wszystko wskazuje na to, że komary gatunku Aedes koreicus dotarły już w 2011 roku samolotami, także transportowymi, które lądują na lotnisku w rejonie Bergamo. Ci "nieproszeni turyści", jak dodaje gazeta, nie tylko postanowili tam zostać, ale także się rozmnażać. Jest ich coraz więcej – pisze Polsat News.

Komary koreańskie występują m.in. w Japonii, na północy Chin i w niektórych strefach w Rosji.

Czytaj także