18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Wątpliwości się mnożą

Koronawirus: Czy można zarazić się przez odzież? Eksperci odpowiadają

22.03.2020  15:04
Koronawirus: Czy można zarazić się przez odzież? Eksperci odpowiadają
Koronawirus: Czy można zarazić się przez odzież? Eksperci odpowiadają Fot: Shutterstock

Koronawirus przypomniał ludziom, że nie wszystko i nie zawsze mamy pod kontrolą. Czy zjadliwym patogenem można zarazić się łatwiej niż sądzimy? Wiadomo już, że potrafi on przetrwać na wielu powierzchniach. 

Skoro koronawirus potrafi utrzymać się na różnych płaszczyznach, to czy powinniśmy się martwić o zakażenie drogą dotknięcia np. odzieży? Eksperci odpowiadają na pytanie, czy ubrania również należy dezynfekować. 

Akash Patel jest brytyjskim internistą pracującym w prywatnej klinice MyHealthcareClinic. W rozmowie z "Daily Mirror" zdecydował się poruszyć właśnie temat odzieży i koronawirusa. Jak stwierdził specjalista, na razie nie ma dowodów na to, że patogen może przeżyć na ubraniach.

Koronawirus na ubraniach? Lekarz zabrał głos

Lekarz zaznacza jednak, że jest mało prawdopodobne by wirus mógł pozostać żywy na miękkich powierzchniach. Mimo wszystko, medyk wskazał kilka sytuacji, przy których warto zachować ostrożność w trakcie kontaktu z ubraniem.

Warto być uważnym, jeśli mamy do czynienia z brudną bielizną osoby, u której potwierdzono lub podejrzewa się obecność koronawirusa. Wtedy użycie rękawiczek jednorazowych może się okazać konieczne. Warto też wziąć pod uwagę fakt, że nie mamy stuprocentowej pewności, że koronawirus nie przeżył na ubraniu, to jedynie wstępne, naukowe stwierdzenia, ale patogen już nie raz nas zaskoczył.

Aby zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa na odzieży, zaleca się również unikanie potrząsania nią

– "Daily Mirror" cytuje zalecenia Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych.

Uważajcie na siebie i nie wychodźcie z domów!

logo Tu się dzieje